VRANJE - Dale smo podršku deci da istinu, bez obzira na to koliko ona bolna bila, treba da iznesu do kraja. Svesne smo koliko je ovo bolno i nekome možda neprihvatljivo, ali smo čvrsto uverene da je istinito. Optužbe da se neko i nešto ruši, nerealne su iz razloga što smo i deca i mi deo Hristove crkve, i kao takvi, nelogično je da uništavamo ono čega smo i sami deo. Rane su rane i treba ih lečiti, a ne skrivati, jer u suprotnom, ozdravljenje je nemoguće.
Ovo su izjavile svojevremeno na suđenju vladici Pahomiju u Vranju zbog seksualnog zlostavljanja četvorice dečaka, budućih bogoslova, kao svedoci oštećenih dečaka monahinja Jovana Stanković i iskušenica Nada Ćorilić.
Mlađana monahinja Jovana iz Vranja i iskušenica Nada iz okoline Šapca monaški život provodile su do tada u manastiru Sveti Nikola u Vranju. Sveštenik Eparhije vranjske, koji iz razumljivih razloga nije želeo da mu se ime provlači po medijima, rekao je da su Jovana i Nada bile su izuzetno poštovane i omiljene u Vranjskoj episkopiji.
Pod pritiskom vladike Pahomija i njemu naklonjenog sveštenstva u Vranjskoj eparhiji, posle ovog svedočenja prinuđene su da razočarane i utučene napuste Vranje.
Svedočile su u korist dečaka i nisu želelele da sakriju istinu o njihovim neprijatnim „bliskim susretima“ s vladikom. Dečaci su im verovali, pa su im se zato i ispovedali još pre nego što su podneli krivičnu prijavu protiv visokog crkvenog starešine i pre nego što je buknula afera u Vranju. Čim je izbila afera, one su se hrabro oglasile.
Iz razumljivih razloga, od Jovane i Nade nismo mogli da dobijemo komentare na nedavno tumačenje i presudu Vrhovnog suda Srbije, koji je utvrdio da je postupak protiv Pahomija za seksualno zlostavljanje dečaka odugovlačen, da na zakonit način nisu saslušani svedoci tužbe i da nisu zaštićeni oštećeni budući bogoslovi, koji su posle svedočenja ostajali u sudskim odajama.
Podsetimo da se vladici Pahomiju sudilo najpre u Vranju, a potom i u Nišu, gde je doneta oslobađajuća presuda, koja je šokirala javnost ne samo u Vranju već i u Srbiji.
- Manastir Svetog Nikole trebalo je da zaživi kao duhovni centar, a nas nekoliko sestara bilo je tu da održava crkvu i novoizgrađeni konak. Od samog početka, na našu veliku radost, oko manastira su počela da se okupljaju najpre deca iz komšiluka, a potom i druga deca, sadašnji i budući bogoslovi, koji su pomagali u poslovima na manastirskom imanju - ispričale su tada Jovana i Nada.
One su posle izvesnog vremena primetile da deca više ne dolaze na liturgiju. Kada su ih upitale zbog čega više ne dolaze, dečaci su počeli da im se poveravaju.
- Priče dece bile su potresne i na sve nas su ostavile snažan utisak. Dečaci su pričali svoje lične tragedije. Za nas nije bio potreban nikakav istražni postupak ili utvrđivanje činjenica, jer su to sve dobra deca. Ona nemaju nikakav razlog da blate bilo koga, a kamoli crkvu u kojoj će uskoro da služe. Njihov pretrpljeni bol izbijao je iz svakog njihovog stava, govora, srca - tvrdile su svojevremeno Jovana i Nada. Navele su i to da su dvojica dečaka bila na ivici samoubistva i da su sa poverenjem počela da dolaze kod njih, uplašeni pretnjama da će im biti ukinute stipendije, ukoliko ne povuku izjave date u vranjskom SUP-u.
Sinod SPC nije raspravljao o Pahomiju
Iako je zasedao juče, Sveti sinod Srpske pravoslavne crkve, ne samo da nije doneo odluku o pokretanju postupka protiv vladike Pahomija pred crkvenim sudom već odluku Vrhovnog suda uopšte nije ni razmatrao, saznaje „Blic“ u Patrijaršiji.
- Juče je održano redovno zasedanje. Dnevni red unapred je određen, tako da ovo pitanje i nije moglo biti razmatrano. Sledeće zasedanje je 13. novembra, tako da bi ova tema mogla biti razmatrana tada - rečeno nam je u Patrijaršiji. Niko od vladika juče nije bio spreman da odgovora na naša pitanja.
Izvor