Ministarstvo odbrane uputilo je proteklog vikenda Vladi Srbije na razmatranje nacrte zakona o Vojsci i odbrani, koje bi ona već na sledećoj sednici, u četvrtak, trebalo da usvoji.
U nacrte novih zakona ugrađen je, kažu u resornom Ministarstvu, niz novih rešenja značajnih za funkcionisanje oružanih snaga Srbije, kao samostalne države. Odbrana je sada, prvi put od 1918. godine, u nadležnosti Srbije.
Vojska Srbije, kako je objašnjeno, po novom zakonu oslobođena je svakog ideološkog i stranačkog uticaja, što je u prethodnom periodu omogućavalo razne zloupotrebe, a promenjen je i tekst polaganja vojničke zakletve.
Prema predloženom tekstu zakletve, vojnici se više neće zaklinjati "čašću i životom", nego "čašću i savešću". Iz teksta zakona izbačena je odredba prema kojoj je Vojska dužna da štiti ustavni poredak zemlje, što su u Ministarstvu ocenili kao "socijalistički relikt".
Predviđeno je, prvi put posle Drugog svetskog rata, uvođenje verske službe u Vojsci, kako bi se obezbedilo slobodno izražavanje veroispovesti, a novinu predstavlja i odredba po kojoj se odbrana može sprovoditi u saradnji s drugim državama, u okviru sistema nacionalne, regionalne i globalne bezbednosti. U dosadašnjem zakonu postojao je i institut ratne opasnosti, ali je novim Ustavom to ukinuto.
Novi nacrt zakona ne reguliše pitanje otkupa vojnog roka, kao ni regulisanje vojne obaveze. Predviđeno je, objašnjavaju zakonodavci, da se ta oblast uredi posebnim zakonom o regulisanju materijalne i radne vojne obaveze. Prema novom nacrtu, između ostalog, ukida se Vrhovni savet odbrane, a šef države komanduje Vojskom i u ratu i u miru. Predsedniku države data su šira ovlašćenja, tako da će on, prođe li ovaj nacrt u skupštini, ubuduće odobravati plan upotrebe Vojske, postavljati, unapređivati i razrešavati oficire, naređivati mobilizaciju...
Inače, zakoni o Vojsci i odbrani bili su čitavog avgusta na javnoj raspravi, a kako kažu u Ministarstvu, usvojeno je oko 75 odsto primedaba na te akte.
PLATE
Prema predloženom zakonu, Vlada utvrđuje plate profesionalnih vojnika koje će činiti 75 odsto prosečne zarade u privredi. Uz to, predviđena je i mogućnost vojnih dodataka kojima bi zarada mogla biti uvećana od 20 do 50 odsto.
Izvor