Niš - Devetnaestomesečna Nađa Todorović iz Niša ugušila se u nedelju zbog edema u grlu, a samo dan kasnije na Dečju internu kliniku primljena je osamnaestomesečna Kristina Stojković, koja je obolela od meningitisa. U oba slučaja oboljenje je izazvala bakterija hemofilus influenca. Još petoro dece iz jaslica u niškom vrtiću "Bambi" inficirano je ovom bakterijom.
U vrtiću "Bambi", u kojem boravi više od dvesta mališana, lekari su svoj deci uzeli bris da bi utvrdili da li je možda još neko dete dobilo meningitis. Ovim povodom oglasio se i niški Institut za zaštitu zdravlja. Dr Branislav Tiodorović, epidemiolog u ovoj zdravstvenoj ustanovi, potvrdio je da je reč o bakteriji hemofilus influenca, koja može daa izazove meningitis, zapaljenje pluća ili edem disajnih organa, što se dogodilo u slučaju Nađe Todorović.
Tiodorović objašnjava da na bakteriju ne reaguju sva deca istovetno i da prvo obolevaju deca sa slabijim imunološkim sistemom. U predškolskoj ustanovi "Pčelica", u okviru koje radi i vrtić "Bambi", tvrde da ni Nađa, ni Kristina nisu pokazivale znake bilo kakve bolesti.
- Oba deteta su u petak bila u vrtiću i nisu pokazivala nikakve simptome nekog oboljenja. U ponedeljak ujutro došla je Nađina baka i obavestila nas da je dete umrlo. Kako nam je rekla, Nađa je sa roditeljima bila u Blacu i pozlilo joj je u noći između subote i nedelje. Prebačena je u bolnicu, gde je ubrzo preminula - kaže za Kurir Žaklina Mitrović, glavna sestra predškolske ustanove "Pčelica".
U ponedeljak po podne osoblju "Bambija" prijavljeno je da je još jedno dete iz iste grupe u kojoj je bila Nađa upućeno u bolnicu zbog meningitisa.
- Nakon informacije da je još jedno dete obolelo, pozvala sam Institut za zaštitu zdravlja i Dom zdravlja. Obavljena je kompletna dezinfekcija, a deca iz te grupe dobila su "longacef", radi preventive. Da bi se izbegla svaka sumnja na zarazu u vrtiću, deci će biti uzet bris da bi se utvrdilo da li je još neko od njih zaražen hemofilusom - kaže Mitrovićeva.
Roditelji pokojne Nađe nisu bili dostupni, jer se još nalaze u Blacu, gde je devojčica sahranjena. Majka drugog obolelog deteta Marijana Pungeršar nalazi se sa svojim detetom na Dečjoj internoj klinici.
- Dete je u nedelju uveče dobilo temperaturu, odveli smo ga u Zavod za hitnu medicinsku pomoć, gde su nam samo prepisali sirup. Na naše insistiranje dobili smo uput za Dečju internu kliniku. Bilo je strašno, mala je povraćala u mlazu, bila je pospana. Sada je bolje, počela je i da jede - rekla je za Kurir Marijana Pungeršar.
Dr Desanka Novak sa Dečje interne klinike kaže da je Kristina još u teškom stanju.
- Dete je najpre zbrinuto na Infektivnoj klinici jer se sumnjalo na zaraznu bolest zbog obilnog povraćanja i visoke temperature. Kada se javila sumnja na meningitis, uradili smo lumbalnu punkciju i nalaz je potvrdio da je u pitanju hemofilus influenca. Dete je dobilo odgovarajuću terapiju i pre postavljanja konačne dijagnoze, tako da je sada bolje. Laboratorijski nalazi su, međutim, i dalje dosta loši, jer je reč o bakteriji koja stvara veliku količinu toksina, pa smo zbog malog broja trombocita detetu počeli da dajemo i plazmu - rekla je za Kurir dr Novak.
Vakcina najbolja zaštita
Dr Branislav Tiodorović naglašava da je jedina prava zaštita od meningitisa vakcina, koja, nažalost, nije uključena u program redovne vakcinacije. On upozorava da bi i kod nas ta vakcina trebalo da bude obavezna, kao što je to praksa u razvijenim zemljama, gde je ova bolest iskorenjena.
Vakcina protiv meningitisa, inače, može da se kupi u skoro svakoj apoteci u Srbiji i košta 775 dinara. Deca moraju da je prime tri puta. Meningitisu su, inače, podložna pre svega deca do pet godina starosti.
Vrtić nije krečen deset godina
Sanitarna inspekcija saopštila je da je nakon vesti o zarazi obavila vanrednu kontrolu vrtića "Bambi", ali nije pronašla ništa što bi ukazivalo da je zaraza potekla iz ove ustanove. Prilikom prethodne kontrole obavljene 25. jula naloženo je da se vrtić okreči i popravi krov, jer je poslednji put to urađeno pre deset godina.