Janša je danas na svečanom otvaranju Slovenačke poslovne nedelje o zapadnom Balkanu, u Privrednoj komori Slovenije, dodao i da će se ulaskom država zapadnog Balkana u EU ukinuti granice, kao i da je Slovenija dokazala da je vredno potruditi se da se postigne cilj ulaska u EU.
"Pre sedam godina Slovenija je imala sedam milijardi evra robne razmene sa današnjih 27 članica EU. Danas se ta razmena duplirala, na 14 milijardi evra", kazao je Janša i prisutnim privrednicima i predstavnicima iz regije rekao da Slovenija pretstavlja dobru polaznu tačku za ulazak u EU, posredno ih pozvavši da više investiraju u Sloveniju.
Janša je dodao i da je ubeđen da nije daleko vreme, kada će u EU biti i države zapadnog Balkana, jer je samo članstvo u EU realno rešenje problema između država u regiji, jer jedino tako mogu da padnu fizičke granice, ponovivši da je jedan od prioriteta slovenačkog predsedavanja EU upravo ulazak država zapadnog Balkana u EU.
"Ali, kandidatkinje moraju da očuvaju brzinu reformi, to nije uvek lako, ali druge alternative za priključivanje EU nema", rekao je Janša, upozorivši i da trenutno u Eu vlada "određeni umor od širenja" i da je većina država EU pasivna što se tiče zalaganja za širenje EU.
"Ipak, po drugoj strani, to ne bi smelo da znači da zalaganja država kandidatkinja treba da se smanje", rekao je Janša.
Slovenačka poslovna nedelja o zapadnom Balkanu je ove godine, po svojim temama, prilagođena slovenačkom predsedavanju EU. Prisutni privrednici iz država regije i Slovenije, razgovaraće o situaciji na zapadnom Balkanu, energetici i međunarodnoj razvojnoj saradnji. Tako će tokom današnjeg dana biti raspravljano o perspektivama razvoja zapadnog Balkana i uključivanju te regije u evropski prostor.
"Status kandidata svima na Balkanu"
Specijalni koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Erhard Busek kaže da svim balkanskim zemljama treba dati status kandidata za prijem u Evropsku uniju.
"Svim zemljama Balkana treba dati status kandidata. Jednima će trebati tri godine, a drugima 20 godina, ali to bi stavilo politiku pod pritisak da radi, a ne da smišlja neke glupe ideje", izjavio je on u intervjuu bečkom dnevniku Standard.
Prema mišljenju Buseka, pravi podsticaj jeste perspektiva za prijem u članstvo EU i NATO, što se mora jasno reći i neutralnoj Austriji, dodajući da je i Austrija sprovela hitno potrebne reforme pod "izgovorom" članstva u Uniji.
Bivši austrijski vicekancelar je ocenio da su vize veliki problem.
"Ministri inostranih poslova neprestano najavljuju da dodela viza funkcioniše, ali ministri unutrašnjih poslova ne znaju ništa o tome. Ja sam za potpunu liberalizaciju viznog režima, jer dobar kriminalac i inače dobija uvek vizu. Time bismo rešili mnoge probleme, na primer izazov korupcije", kazao je on.
"Problem Srbije jeste problem sa vizama. Mlada generacija nije nikada imala priliku da upozna Evropu, dok su roditelji i dede i babe mogli da putuju. To se nikome ne može objasniti", dodao je Busek.
Govoreći o svojoj funkciji specijalnog koordinatora Pakta stabilnosti u proteklih šest godina, pošto mu mandat prestaje u junu, on je naveo da je situacija u oblasti demokratije u regionu postala veoma dobra.
"Pakt stabilnosti je bilo prvo iskustvo EU sa sveobuhvatnim stabilizujućim elementima. Iz četvorogodišnjih neuspeha tokom ratova na Bakanu EU je nešto naučila, iako su oblast obrazovanja, nauke i zdravstva ostali isključeni", kaže on.
Doris Pak: Ako Srbija potpiše, moraće i BiH
Zastupnica u Evropskom parlamentu i jedna od čelnih osoba u Komitetu za Balkan, Doris Pak, kazala je da pitanja BiH i Srbije i sporazuma sa EU nisu povezana, ali da, "ako to uradi Komisija sa Srbijom 28. aprila, to mora uraditi i sa BiH".
"Nema mogućnosti da sporazum bude potpisan sa Srbijom, a ne i sa BiH, jer bi to bila veoma teška situacija", izjavila je ona za Dnevni avaz.
Doris Pak je rekla da političari u BiH treba da nađu rešenje za ispunjavanje uslova da postpisu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU 28. aprila.
"Ako to sada učine, Komisija će uraditi sve kako bi Sporazum bio potpisan u aprilu. Nadam se da će to biti moguće, ali ako bude jedan mesec kasnije, ne mislim da je to veliki problem", izjavila je ona.
Ona je podsetila da poslanici u Domu naroda Parlamenta BiH još moraju da usvoje zakon o reformi policije, što su prethodno učinili i poslanici u Predstavničkom domu.
Blic: Holandija nije prepreka
Holandija više neće biti prepreka da Srbija potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, saznaje Blic iz pouzdanih izvora u Evropskoj komisiji.
Holandija je, prema tim izvorima, zauzela stav "konstruktivnog neslaganja", što znači da neće glasati protiv toga da se Srbiji ponudi sporazum na potpisivanje, ali će ostati uzdržana.
U skorije vreme, istom proceduralnom triku pribegao je Kipar kada se u EU glasalo o slanju Euleksa na Kosovo.
Holandija više neće biti prepreka da Srbija potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, saznaje Blic iz pouzdanih izvora u Evropskoj komisiji.
Holandija je, prema tim izvorima, zauzela stav "konstruktivnog neslaganja", što znači da neće glasati protiv toga da se Srbiji ponudi sporazum na potpisivanje, ali će ostati uzdržana.
U skorije vreme, istom proceduralnom triku pribegao je Kipar kada se u EU glasalo o slanju Euleksa na Kosovo.
Izvor