Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da Vlada ima predlog sporazuma koji bi trebalo da definiše pravce za izlazak iz sadašnje "pat pozicije" u koju su zapali socijalni partneri. Predsednik Samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović očekuje potpisivanje opštih kolektivnih ugovora sa državom, budući da su sindikati spremni na kompromis.

"Sada se vode razgovori na stručnom nivou sa predstavnicima sindikata i poslodavaca i, ukoliko bude bilo potrebe, posle tog stručnog dela, biće održan i sastanak predsednika reprezentativnih sindikata i poslodavaca sa premijerom i ministrima", rekao je Ljajić.

Prema njegovim rečima, razgovori se vode u dobrom pravcu i uz dobru volju da se dođe do kompromisnog rešenja koje bi pospešilo socijalni dijalog u Srbiji. Ljajić je kazao i da će, ukoliko bude potrebno, biti proverena reprezentativnost nekih socijalnih partnera.
"Dobili smo zahteve Asocijacije malih i srednjih preduzeća i Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata da se utvrdi reprezentativnost nekih socijalnih partnera. Ukoliko taj zahtev bude na adekvatan način predočen, naša je zakonska obaveza da to i učinimo", objasnio je Ljajić i dodao da će to uraditi Odbor za utvrđivanje reprezentativnosti.

S druge strane, predsednik Samostalnog sindikata Srbije je, gostujući u emisji B92 Kažiprst, rekao da se o tome razgovora i najavio za sutra sastanak sa predstavnicima Vlade Srbije. Orbović očekuje da će na tom sastanku učestvovati predstavnici dva reprezentativna sindikata i Unija poslodavaca, na kome bi trebalo da bude pronađeno rešenje za nastalu situaciju. On je istakao da je prihvatljivo rešenje da se kolektivni ugovor, koji je potpisan i za koji je dato prošireno dejstvo, vrati u opticaj, što znači da taj dokument bude važeći i da u narednom periodu dobije prošireno dejstvo.
Zbog nastale svetske finansijske i ekonomske krize, predsednik Samostalnog sindikata Srbije kaže da je moguće da dođe do "vakuuma", odnosno perioda nevaženja finansijskog dela tog kolektivnog ugovora ili primene moratorijuma na period od šest meseci. Prema njegovim rečima, to ne znači odustajanje od zahteva za isplatu toplog obroka i regresa.

On je ponovio da će biti organizovan štrajk, ukoliko to ne bude isplaćeno, o čemu bi trebalo da bude odlučeno do 22. januara. Orbović je ukazao i da prosvetni radnici, uoči početka nastave, traže potpisivanje kolektivnog ugovora i da država treba da se opredeli da li ima ili nema kolektivnih ugovora.
Najviši zvaničnici države, među kojima i predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Mirko Cvetković, predstavnici Vlade, poslodavaca i sindikata učestvovali su 9. januara na okruglom stolu o prevazilaženju ekonomske krize. Predstavnici Vlade Srbije poručili su u razgovorima sa sindikatima i poslodavcima da je za borbu protiv ekonomske krize u Srbiji neophodan široki društveni konsenzus, kao i da je neophodno da teškoće budu raspodeljene na socijalno pravedan način.


Izvor