Mrtve bebe, palestinske majke koje plaču nad grobovima svoje dece, puška uperena u palestinsko dete i razrušene džamije, to su samo neki primeri dizajna koje izraelski vojnici biraju da im se nađu na majicama na kraju vojne obuke ili nekog drugog vojnog kursa, objavila je ovih dana izraelska štampa.

Poruke ispisane pored takvih crteža su, takođe, šokantne. Majica namenjena snajperistima nosi natpis "Bolje koristi Dureks" pored fotografije mrtve palestinske bebe, uz koju tuguje majka, a kraj tela se vidi plišani meca. Pripadnici bataljona Šaked nose majice na kojima je trudna Palestinka s metom na stomaku i porukom na engleskom "1 shot 2 kills" (1 metak 2 ubistva). Na drugoj majici je dete koje je takođe meta uz poruku: "Što su manji, to je teže".
Za one koje su završili snajperski kurs namenjena je i majica s palestinskom bebom koja izrasta u borbenog dečaka i onda u odraslog, naoružanog čoveka uz natpis "Bez obzira kako počne, mi ćemo ga dokrajčiti".
Ima puno majica i sa direktnim seksualnim porukama. U bataljonu Lavi, na primer, popularne su majice na kojima je prikazan vojnik uz mladu ženu punu modrica, uz poruku: "Kladim se da si silovana". U mnogim slučajevima, kako piše dnevnik "Haarec", komandiri jedinice moraju da odobre izradu takve majice. Oni navodno ne kontrolišu uvek šta se štampa jer se, u stvari, radi o inicijativi vojnika za koje nikad nisu čuli. Tako se crteži i slogani, zabranjeni u jednoj jedinici, pojave u drugoj.

Upravo to se desilo s natpisom "Neka svaka arapska majka zna da je sudbina njenog sina u mojim rukama" - bio je zabranjen u jednoj pešadijskoj jedinici. Ove nedelje, međutim, jedan vojnik je otkrio da je krajem prošle godine napravljeno desetine majica i pantalona s baš tom porukom.
«Najsmešnije je bilo kada je naš vojnik došao po majicu, a čovek koji ih štampa je Arapin. Vojnik se osećao toliko loše da je devojci na blagajni rekao da mu ih kasnije donese», pričaju vojnici o majicima na kojima je vojnik prikazan kao anđeo smrti kraj jednog arapskog grada.
Izraelski funkcioneri su štampanje takvih poruka na odeći označili "neukusnim", ističući da se ne uklapaju u vrednosti armije. U saopštenju armije je, takođe, navedeno da se takva odeća pravi zapravo van nadzora vojske, ali i najavljeno da će se tome stati na put.
Primeri koje je naveo reporter "Haareca" nisu u skladu s vrednostima izraelske armije, oni su jednostavno neukusni, piše u saopštenju. U istom tekstu se, takođe, ističe da je takva vrsta "humora" neprikladna i da je treba osuditi, ali i navodi da zapravo i nema nekih vojnih pravila koje se odnose na standarde koji se odnose na (ne)prihvatljivost civilne odeće vojnika.

Članak o majicama, crtežima i porukama objavljen je u trenutku kada je izraelska armija suočena sa optuzbama za velik broj civilnih žrtava u nedavnoj ofanzivi na ciljeve Hamasa u pojasu Gaze.
Armija je optužila palestinske ektremiste da su koristili civile kao živi štit. U upravo objavljenom izveštaju grupe eskperata Ujedinjenih nacija, međutim, navodi se da je, u jednom kvartu u gradu Gazi, izraelska armija slala 11-godišnjeg palestinskog dečaka kao prethodnicu u zgrade u koje je potom upadala. Fabrika u Tel Avivu "Adiv", koja štampa poruke na majicama, odbila je da da bilo kakav komentar. Ona je dosad bila puna mušterija (mnogi su vojnici u uniformama), za koje svakoga meseca štampa 500 različith mustri majica. Uglavnom su to šale na račun života u armiji, ali ima i onih kojima se ispoljavaju agresivnost, nasilje i vulgarnost, pa čak i zvanično zabranjena praksa "overavanja ubistva" (pucanje u beživotno telo neprijatelja).


Vojnici dolaze da naruče odeću sa oznakama svoje jedinice. Te oznake obično prate poruke i crteži. Ispisuju se ne samo na majicama već i na kapuljačama, duksevima i kapama. Čitav taj "umetnički" rad nadzire mladi Arapin iz Jafe i on deli gotovu odeću.
U saopštenju armije je najavljeno da će se povesti disciplinski postupak protiv vojnika koji nose takve majice. Ovi, međutim, tvrde da ih nose uglavnom kod kuće, u kasarnama ili dok džogiraju, jer se ne zna kako bi javnost reagovala.
"Te majice nisu za izlaske", rekao je jedan vojnik, navodeći da bi se moglo desiti da ih neko presretne i priupita šta to treba da znači.

Teranje šokatne mode je obelodanjeno samo nekoliko dana nakon što su objavljena svedočenja borbenih pilota i pripadnika pešadijskih jedinica. Oni su rekli da su, zbog labavih pravila službe, hladnokrvno ubijani palestinski civili i uništavana njihova imovina u ofanzivi.
Šef izraelske armije Gabi Aškenazi smatra, međutim, da je reč o izolovanim incidentima i deli mišljenje ministra odbrane Izraela Ehuda Baraka da je izraelska armija - najmoralnija na svetu. Palestinska organizacija za ljudska prava navela je ovih dana da je, u tronedeljnoj ofanzivi na pojaz Gaze, započetoj 27. decembra, ubijeno više od 1.400 Palestinaca. Među njima je bilo 960 civila, uključujući 288 dece i 121 ženu. Na izraelskoj strani je poginulo 13 ljudi, uključujući tri civila.

Izvor