Iako marginalna društvena grupa, Anarhosindikalistička inicijativa (ASI) dospeva u žižu javnosti u momentu kada tužilaštvo za napad "molotovljevim koktelima" na ambasadu Grčke u Beogradu, nalaže istragu protiv šestoro njenih članova od kojih se petoro trenutno nalazi u jednomesečnom pritvoru pod sumnjom da su učinili krivično delo "međunarodnog terorizma".
Prema rečima Ivane Ramić, portparolke Okružnog suda u Beogradu, u tom sudu još nije zabeležen slučaj međunarodnog terorizma, što znači da, ako je sećanje ne vara, kako je rekla, na nivou Beograda nikada nije zabeleženo krivično delo međunarodnog terorizma.
Portparol Republičkoj javnog tužilaštva Toma Zorić ne zna da li je u Srbiji ikada doneta presuda za krivično delo međunarodnog terorizma, jer to tužilaštvo, kako je rekao, ne vodi evidenciju presuda već samo pokrenutih slučajeva.
Posle jednog grafita na fasadi grčke ambasade u Francuskoj ulici i bacanja dve zapaljene flaše s benzinom 25. avgusta u tri sata ujutru, za koji je odgovornost preuzela nepoznata anarhistička organizacija "Crni Ilija", u Beogradu su uhapšeni aktivisti ASI Ratibor Trivunac (28), Tadej Kurepa (24), Ivan Vulović (24), Sanja Đokić (19) i Nikola Mitrović (29), dok je Ivan Savić (25) u bekstvu.
Aktivisti ASI, koji su u međuvremenu protestovali zbog hapšenja svojih drugova i drugarica na Platou ispred Filozofskog fakulteta, skreću pažnju javnosti na činjenicu da su se mladi beogradski anarhisti zbog incidenta u kom niko nije stradao našli pod teškom optužbom za krivično delo međunarodnog terorizma.
Milan Stojanović, član ASI, kaže da je u ovom slučaju to "veoma neobična okolnost". "Neobično je to što se krivično delo međunarodnog terorizma u Krivičnom zakoniku Republike Srbije tretira u istoj grupi sa zločinom genocida, zločinom protiv čovečnosti, ratnim zločinom protiv civilnog stanovništva, organizovanjem i podsticanjem na izvršenje genocida i ratnih zločina ili vođenjem agresivnog rata", kaže Stojanović.
"U momentu kada se prava i slobode u Srbiji ozbiljno sužavaju, pokretanje postupka za delo međunarodnog terorizma protiv uhapšenih, ukazuje na nameru određenih državnih struktura da povećavanjem stepena represije i zloupotrebom zakonskih odredbi postepeno obeshrabre svaku političku kritiku svog delovanja", ocenio je on.
Stojanović je podsetio da je jedini optuženi za učestvovanje u paljenju američke ambasade 21. februara 2008. godine, prošao bez tako oštre kvalifikacije.
"On se tereti samo za teško delo protiv opšte sigurnosti, iako je tom prilikom zgrada ambasade strane države znatno oštećena vatrom, a jedna od osoba koja je bila u grupi sa optuženim smrtno stradala u požaru", podsetio je on.
Boža Spasić, bivši službenik Državne bezbednosti a danas privatni detektiv, podseća da je u našoj zemlji bilo nekoliko napada na strana predstavništva ili pojedince, predstavnike stranih zemalja.
"Podsetiću, nedavno je zapaljena ambasada SAD u Beogradu, čiji je epilog jedan smrtni slučaj, pre 20 godina u centru grada ubijen je ambasador Turske od strane jermenskih terorista, a ne treba zaboraviti ni pokušaj napada na izraelske predstavnike. Beograd je tranzitni grad, pa se desi i to da međunarodni teroristi s Bliskog istoka na putu ka Zapadnoj Evropi ponešto i ostave", ocenio je Spasić.
On, međutim, smatra da je napad na ambasadu Grčke u Beogradu više akt vandalizma jer sredstva koja su korišćena u napadu teško da se mogu nazvati sredstvima međunarodnog terorizma.
"Pretpostavljam da tužilac više ima nameru da ovakvom optužnicom zaplaši počinioce. Prilikom terorističkih napada koristi se vatreno oružje i mnogo opasnija sredstva nego što su 'molotovljevi kokteli' i jedan grafit. Šteta koja je naneta verovatno nije veća od sto evra. Ako se utvrdi da je grupa uhapšenih zaista teroristička grupa, treba ispitati da li postoji ikakva veza između njih i grčkih anarhista, jer tek tada bi se moglo govoriti o međunarodnom terorizmu", ocenio je Spasić.
Zoran Stoiljković, profesor na Fakultetu političkih nauka, ocenio je u izjavi za "Borbu" da celokupna domaća javnost godinama unazad živi u zagrljaju s vanparlamentarnom desnicom, ali da nije naviknuta na istu takvu levicu.
"Anarhističke grupe kod nas su male, broje po nekoliko desetina članova, nerazvijene su i razlikuju se po tipovima borbe. Prosečan građanin naše zemlje, kao i celokupna domaća javnost, do sada ništa nije znala o postojanju ovakvih grupa u našoj zemlji. Suprotno tome, već godinama živimo u zagrljaju s vanparlamentarnom desnicom i njenim ekstremnim grupama. U tome treba tražiti razlog za veliki publicitet koji je ovaj slučaj pridobio", kaže Stojiljković.
Ipak, dodao je on, napad na jedno diplomatsko predstavništvo je posebno osetljiva tema. "Bez obzira na ciljeve nekog napada, država mora da čuva diplomatska predstavništva, to je obaveza zemlje domaćina i prema počiniocu bilo da je on levičarski ili desničarski nastrojen mora postupati jednako", ocenio je Stojiljković.
Papir trpi sve
"Papir trpi sve", komentar je Saše Đorđevića, advokata uhapšenog Nikole Mitrovića, na pokretanje istrage za delo međunarodnog terorizma. "Sve je još u procesu istrage koja je počela u petak. Uhapšenima je određen pritvor, a advokati još nisu videli predmet, tako da ne mogu da vam dam neki precizniji komentar. Sve što mogu da kažem je da do optužnice ima još dosta, ako je uopšte i bude."
Vesna Tašić
Marina Trubić
Izvor: http://www.borba.rs/content/view/8969/123/