U zajedničkom izveštaju dveju organizacija se navodi da većina radnika u zemljama u razvoju i dalje ima niska primanja i malu sigurnost da će zadržati radno mesto, čak i u sektorima vezanim za izvoz, preneo je Rojters.
Dok je udeo međunarodne trgovine u globalnom bruto domaćem proizvodu 2007. porastao na iznad 60 odsto, sa samo 30 procenata sredinom osamdesetih godina prošlog veka, broj neprijavljenih radnika je u svetu istovremeno ostao isti ili je čak porastao u siromašnim zemljama.
"Značajan rast globalne privrede dosad nije rezultovao jednakim poboljšanjem uslova rada i života za veliki broj zaposlenih", navodi se u izveštaju STO i MOR.
Radnici "na crno" u sektorima poput građevinarstva, poljoprivrede i rudarstva generalno nemaju pristup povlasticama kao što su osiguranje od nesreće na radu ili penziono osiguranje. Oni su danas jednako ugroženi kao što su bili pre naglog razvoja trgovine, upozorava se u izveštaju.
Vlade 153 članice STO već osam godina rade na okončanju "Doha runde" pregovora o liberalizaciji svetske trgovine.
U izveštaju STO i MOR se navodi da je rast koji je usledio posle prethodnih rundi trgovinskih pregovora i sklapanja različitih bilateralnih i regionalnih ugovora prvenstveno koristio radnicima sa višim stepenom obrazovanja, a veoma malo fizičkim radnicima.
Dve organizacije su zaključile da dalja liberalizacija globalne trgovine ima potencijal da dovede do dugoročnih koristi na tržištu rada i da buduće trgovinske reforme "mogu da se primene na način da koriste radniku".

Izvor: Tanjug-Ekos