"Tražimo isplatu avgustovske zarade, uplatu poreza i doprinosa za jul i avgust, garanciju države da će prethodni doprinosi biti regulisani, potom troškove prevoza i obezbeđivanje upošljenosti fabrike" ponovio je štrajkačke zahteve predsednik Odbora Samostalnog sindikata Trajal korporacije Milosav Vukojičić.
Radnici će, prema njegovim rečima, od srede, 14. oktobra, štrajkovati pred Skupštinom grada, kako bi lokalna samouprava od predstavnika nadležnih državnih institucija, Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj, Ministarstva za rad i socijalnu politiku, Agencije za privatizaciju, zatražila da dođu u Trajal.
"U suprotnom ćemo biti primorani da krenemo sa blokadom saobraćajnica, jer država već tri godine vrši reprogram obaveza koje kupac treba da ispuni, a nama fabrika propada", kazao je Vukojičić.
Dodao je da ni jedna od pet Trajalovih fabrika ne radi, te da će proizvodnja biti pokrenuta kada poslodavac prihvati radničke zahteve.
Agenciji Beta je u poslovodstvu kompanije potvrđeno da ni jedan od pogona u toj kruševačkoj fabrici, koja ima 2.400 zaposlenih, ne radi.
Prošle nedelje su uz posredovanje lokalne samouprave počeli pregovori fabričkog sindikata i poslovodstva Trajala.
Nakon cetvorodnevnih višesatnih razgovora potpis na protokol o trenutnom stanju pregovora, uz potpise poslovodstva, predstavnika lokalne samouprve i gradskog sindikata jedino nije stavio Vukojičić.
U protokolu je navedeno da je poslovodstvo prihvatilo da radnici koji su učestvovali u štrajku do 9. oktobra, kada je protokol ponuđen, neće biti kažnjeni, te da će im za te dane biti isplaćena plata.
Dodaje se će drugi deo avgustovske plate biti isplaćen do 15. oktobra, kada bi počela isplata prvog dela septembra te da je objašnjeno da je povezivanje radnog staža od januara 2004. do jula ove godine, regulisano Vladinim zaključkom.
Navedeno je i da je sindikat tražio da drugi deo agvustovske plate i doprinosi za jul i avgust budu uplaćeni do danas, zbog čega su pregovori bezuspešno okončani.
Vukojičić je jutros radnicima objasnio da potpis na protokol nije stavio, jer za firmu koja ima republčki značaj medijacija Gradske uprave nije dovoljna i dodao da potpis neće staviti ni na jedan dokument bez predstavnika Vlade.
Generalni direktor Trajala Petar Krstev je, nakon što su pregovori propali, pozvao zaposlene da se od danas vrate na posao navodeći da svaki neradni dan fabriku košta 80.000 evra.
U Trajalu se očekuje i rezultati kontrole koju je 30. septembra sprovela Agencija za privatizaciju, a koja je trebalo da utvrdi da li je kupca ispoštovao poslednji naknadni rok za izvršavanje investicionih obaveza predviđenih kupoprodajnim ugovorom.
U novembru će biti tri godine od kako je najmnogoljidnije kruševačko preduzeće prodato bugarskoj kompaniji Brikel EAR, za oko 12 miliona evra, uz obavezne investicije od 25 miliona evra u prvih pet godina.
Izvor: Beta, 12.10.2009