Ministri Mlađan Dinkić i Rasim Ljajić izjavili su juče da se „nadaju" da će otkaze u državnoj upravi dobiti samo neradnici, i obećavaju da stranke neće određivati ko će od 3.400 radnika iz administracije ostati bez posla.

Obojica ministara ističu i da kriterijume za ocenjivanje radnika, na osnovu kojih će se deliti otkazi, diktira Zakon o državnim službenicima, koji je donet 2005. godine.

Ocene kao u vojsci

Vlada Srbije usvojila je prošle nedelje Zakon o zaposlenima u državnoj upravi, kojim je predviđeno da od 30.624 radnika do kraja godine njih 3.400 dobije otkaz. Radnici će biti otpuštani uglavnom na osnovu ocena koje su im u prethodne dve godine dali njihovi šefovi.

U zakonu na koji se pozivaju Dinkić i Ljajić, predviđeno je da rukovodioci ocenjuju službenike na osnovu sledećih parametara: rezultati rada i postavljenih ciljeva, samostalnost, stvaralačka sposobnost, preduzimljivost, preciznost u saradnji s drugim državnim službenicima. Ocene su „ne zadovoljava", „zadovoljava", „dobar", „ističe se" i „naročito se ističe".

Dinkić kaže da rukovodioci svake godine ocenjuju radnike i da će ocene iz ove, ali i protekle dve godine, „biti vodilja za otkaze".

- Javnost ne zna da se ocenjivanje radnika vrši godinama unazad i na osnovu tih ocena jasno je da li radnik izvršava svoje obaveze, da li je dobar radnik i da li treba da dobije otkaz. Onaj koji ima dobru ocenu neće dobiti otkaz, a onaj ko bude dobio ocenu „1" otići će iz službe i neće dobiti otpremninu, jer nema logike da neko dobije otpremninu, a nije ispunio svoje obaveze - navodi Dinkić.

On dodaje i da će velikog udela u deljenju otkaza imati i „giljotina propisa", koja predviđa da do kraja godine bude ukinuto 200 podzakonskih akata, čime će određena radna mesta biti ugašena.

Trebaju nam dobri radnici

Ministar Rasim Ljajić dodaje i da će velikog udela u odlučivanju imati i imovinsko stanje radnika.

- Kriterijume diktira zakon, i oni će se uvek osporavati. Zato je velika odgovornost na onome koji ocenjuje radnike. Ako neki radnik bude smatrao da je oštećen problem može da reši upravnim sporom. Što se tiče primedbi da će partijska direktiva imati ulogu u deljenju otkaza, polazeći od sebe ne mogu da zamislim da će neki rukovodilac ostaviti nekog ko radi loše samo zato što pripada nekoj stranci, jer bi direktno sebi naštetio - kaže Ljajić.

Kraljevo: Kako šefovi ocenjuju

Slavoljub Anđelić iz UGS „Nezavisnost" upozorava da deljenje otkaza na osnovu ocena koje su davali rukovodioci može dovesti i do velikih nepravdi! On navodi slučaj M. B. iz Kraljeva, koja je radila u inspekciji rada, koja je zbog sukoba sa šefom tri godine zaredom dobijala ocenu „ne zadovoljava", iako je bila izuzetan radnik.

- Ona se na kraju žalila Ministarstvu rada, i inspekcija je 2007. naredila da se ocena poništi i prepravi u „ističe se". Inače, M. K. je izuzetan radnik, radila je dan i noć, ali je negativnu ocenu dobila samo zbog ličnih sukoba sa šefom. Da se nije bunila, ona bi sada bila na listi za otkaz - upozorava Anđelić.

Izvor: http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?id=82915&sectionId=37&view=story