Još jedan službenik „Frans telekoma" izvršio je samoubistvo u subotu. To je 25. radnik ove korporacije koji je u proteklih 20 meseci digao ruku na sebe, a još 13 njih pokušalo je to da učini. Većina onih koji su počinili samoubistvo ostavili su oproštajne poruke u kojima za svoj čin okrivljuju odluke menadžmenta kompanije i nepodnošljivi stres na poslu.
Ova francuska kompanija je jedan od najdrastičnijih primera kako ekonomska kriza i surovost u poslovanju nose svoj danak.
Francuski mediji pišu da je ova drama pogodila celokupno francusko društvo pošto većina Francuza smatra „Frans telekom" delom nacionalne baštine.
- Svako je nekad bio ili je i dalje korisnik usluga „Telekoma". Svako ima komšiju, prijatelja ili rođaka koji radi u u ovoj kompaniji - navodi francuski „Figaro".
Direktor dao ostavku
Zamenik izvršnog direktora „Telekoma" Luj-Pjer Ven, „zaslužan" za proces restrukturiranja i modernizacije kompanije, kojim je trebalo da se troškovi poslovanja snize za 1,7 milijardi evra do 2011. godine, podneo je prošlog ponedeljka ostavku posle optužbi sindikata da je brutalnim sprovođenjem mera izazvao talas samoubistava u firmi.
Neki od zaposlenih oduzeli su sebi život na radnom mestu ili su ostavili poruke u kojima su optužili upravu za „sprovođenje terora". Poslednji slučaj dogodio se u gradiću Lanionu, gde se čovek ubio u kući. Pre njega ruku na sebe je digao jedan 51-godišnjak, otac dvoje dece, koji je skočio s mosta u okolini alpskog grada Anesija pošto je s kancelarijskog posla premešten u kol-centar. Jedna 32-godišnja žena je prethodno, na kraju radnog dana, skočila s prozora kancelarije, pred očima zaprepašćenih kolega.
Svi su ostavili poruke u kojima su se žalili na nepodnošljive uslove rada i nasilne promene radnih mesta.
Venovim programom sanacije kompanije predviđeno je, pored ostalog, da nijedan menadžer ne može duže od tri godine da ostane na položaju, a poslednjih godina su i ostali zaposleni neprestano premeštani na druge, potpuno različite radne zadatke.
Prema rečima Katrin Morel, lekarke u „Telekomu", takva premeštanja predstavljaju veliki stres za zaposlene.
- Problem kod tih stalnih premeštanja jeste to što zaposleni više nemaju utisak da rade dobro. To utiče na njihovo samopouzdanje i izaziva strah i depresiju - ocenila je Morelova.
Savetovalište za radnike
„Telekom" je, pod pritiskom francuske države, koja je vlasnik 27 odsto akcija, formirao službu za praćenje zdravstvenog stanja zaposlenih i savetovalište za one sklone samoubistvu, i privremeno, do kraja godine, zamrznuo 500 transfera službenika na druga radna mesta.
Vena je zamenio Stefan Rišar, bivši rukovodilac u francuskom Ministarstvu finansija i blizak prijatelj predsednika Nikole Sarkozija.
Portparol Sarkozijeve vladajuće Unije za narodni pokret pozdravio je Venovu ostavku kao „veoma važan korak".
Rukovodstvo „Telekoma" dugo je odbacivalo navode da postoji direktna veza između politike firme i samoubistva zaposlenih.
Pre tri nedelje, direktor Didije Lombar cinično je izjavio:
- Mora doći kraj ovoj modi samoubistava, koja, naravno, sve šokiraju - a posle poslednjeg samoubistva je ocenio da je „pritisak u preduzeću u skladu sa onim što je neophodno, onim što je uslovljeno konkurencijom i liberalizacijom." Izložen žestokim kritikama zbog tih izjava, priznao je da je „verovatno pogrešio" time što je „uneo preveliku neizvesnost u sistem". Lombar je, uz podršku vlade, zadržao svoje radno mesto.
Sindikati ogorčeni
Sindikati su za talas samoubistava optužili surovo sprovođenje mera za finansijski preporod kompanije, usmereno isključivo ka povećanju profita. Prema tvrdnjama sindikata, uprava premešta zaposlene, od kojih je većina stara između 40 i 50 godina, vredna i odlično obučena za posao koje obavlja, na druga radna mesta kako bi ih navela da sami daju otkaz. Kompaniju je od 2006. do 2008. godine napustilo je oko 22.000 radnika.
„Frans telekom" ima 100.000 zaposlenih u zemlji, od kojih su 65 odsto javni službenici, što, praktično, znači da ne mogu biti otpušteni. Prosečna starost zaposlenih je 48 godina.
Izvor: Tanjug