Više od 50.000 studenata u univerzitetskim gradovima širom Nemačke protestovalo je zbog uslova studiranja i reforme univerziteta na osnovu Bolonjske deklaracije.
Studenti su još prošle nedelje zauzeli univerzitetske prostorije, a amfiteatre pretvorili u spavaonice. U zahtevima ih podržavaju i mnogi profesori.
Još u junu, nakon propalih protesta, najavljivali su vruću jesen. Sa pretnji rečima studenti su prešli na dela. Izašli su na ulice 35 nemačkih gradova.
Zahtevi su isti - više novca za obrazovanje, ukidanje semestarskih plaćanja i reforma Bolonjske deklaracije.
"Voleo bih da školarine budu potpuno ukinute. Ali, za početak bi bilo dobro da budu smanjene i da se taj novac uloži u nešto korisno. Mislim da su obuke studenata mnogo korisnije od renoviranja zgrada. To bi trebalo da bude obaveza države", kaže student Adrijan Gros.
Studenti traže da se unesu izmene u sistem studiranja uveden Bolonjskom deklaracijom, koji predviđa stepene školovanja i zvanja Bečelor i Master.
Smatraju da je novi sistem povećao pritisak na studente zbog većeg broja ispita a to nije doprinelo kvalitetu studiranja.
"Neko ko mora da radi da bi finansirao svoje studiranje nema šanse da za tri godine u tome uspe", kaže jedan student.
Sa studentima su se solidarisali mnogi rektori i profesori, a u zahtevima ih je podržalo i ministarstvo obrazovanja.
"Nekad mi se čini da su Univerziteti u poslednjih 10 godina pokušavali da dokažu da se ništa ne može promeniti. Možda su studenti i predugo čekali", kaže Henri Teh, predsednik Stalne konferencije ministara obrazovanja.
Sa sličnim zahtevima na ulice su izašli i austrijski studenti, blokiravši centar Beča. Protestovalo se i u Gracu, Insbruku i Lincu, a poruka državi je - više novca za obrazovanje, manje za banke.
Izvor