Nesreća se dogodila u koritu barže za prevoz tečnog naftnog gasa, a Gabor Fric je ušao da pomogne kolegi Arpadu Đurišu koji se previše zadržao u unutrašnjosti tanka i obojica su se onesvestila.
Radnik Nenad Gutić kada je video da njegove kolege ne izlaze iz barže hrabro je ušao unutra pokušavajući da ih spase, ali se i on onesvestio. Pošto je bio na samom ulazu u baržu, vatrogasci su uspeli da ga spasu.
Nenad Gutić juče nije bio kod kuće, a njegova supruga rekla je da je otišao na lekarsku kontrolu i da se još oporavlja od šoka koji je doživeo.
U porodičnoj kući nastradalog Arpada Đuriša (36) u Ulici Mihalja Mirtenjija broj 1 u Subotici juče je vladao muk koji su povremeno prekidali jecaji. Supruga Irena suznih očiju primala je saučešće od rodbine i prijatelja, a petogodišnji i desetogodišnji sinovi uporno su gledali ka vratima i čekali da im se otac vrati s posla.
Kao i prethodnih deset godina, koliko kao terenski radnik radi na održavanju pumpi i cisterni u „Eurogasu“, Arpad je i tog jutra otišao na radno mesto. Posao ga je odveo prvo u Novi Sad, odakle je, pre povratka u Suboticu, morao da svrati u Novi Bečej kako bi proverio tank ukotvljen na Tisi.
Barža „Eurogasa“ u kojoj su se ugušila dvojica radnika, a treći povređen
- Sve njegove kolege su već krenule na pauzu, ali moj Arpad se vratio kako bi još jednom proverio da li je sve u redu. Kako ga dugo nije bilo, njegov kolega i prijatelj Gabor Firic iz Čantavira je krenuo da vidi da li je sve u redu i zatekao ga je kako nepomično leži u unutrašnjosti barže, dubine četiri metra, u kome se prevozi propan-butan. Pokušao je da ga spase, ali je on već bio mrtav. U trenutku tragedije moj sin je bio sam na tanku i verovatno nikada tačno nećemo saznati šta se desilo - priča za „Blic“ uplakani Jožef Đuriš, otac nastradalog Arpada.
Prema nezvaničnim informacijama, tank je bio hermetički zatvoren, a Arpad je otišao da skine poklopce kako bi ispustio azot, što je uobičajena procedura kako ne bi došlo do opasnosti od eksplozije. Pretpostavlja se da se nakon toga okliznuo i upao u tank gde, kako saznajemo, nije bilo otrovnih gasova već jednostavno nije bilo kiseonika, što je uzrokovalo smrt.
- Arpad je obišao čitavu Srbiju i Crnu Goru, gde je radio na održavanju svih objekata „Eurogasa“. Bio je iskusan radnik, od mene je učio zanat, a sada ga više nema. Bili smo šokirani kada su nam njegove kolege javile da je nastradao. Juče je kod nas bio i direktor „Eurogasa“ Rudolf Bobojčev i obećao je da će firma snositi troškove sahrane jer je Arpadova supruga nezaposlena - ističe Bela Đuriš, Arpadov stric.
Tela nastradalih poslata su na obdukciju u Institut za sudsku medicinu u Novom Sadu, gde će biti utvrđen uzrok njihove smrti.
Radnici Brodogradilišta juče nisu bili raspoloženi za priču o tragediji, a direktor Predrag Đorđević je rekao:
- Barža „Eurogas Katarina“ bila je na remontu u našem brodogradilištu i većina radova bila je završena. Barža je spuštena na vodu i preostalo je da se uradi ispitivanje na čvrstoću i nepropustljivost tanka, odnosno cisterni za TNG i cisterni za podešavanje sigurnosnih ventila - kaže Đorđević.
Pošto u Brodogradilištu nisu imali ovlašćenja za tu vrstu radova, „Eurogas“ iz Subotice je angažovao firmu iz Pančeva koja je specijalizovana za tu vrstu radova.
- U sredu su došla petorica radnika iz „Eurogasa“ da izvrše pripremne radove kako bi ova specijalizovana firma mogla da okonča ta ispitivanja. Otvorili su poklopce tankova i mi zaista ne znamo šta se desilo. Činjenica je da su dva radnika ušla u tankove, prvo jedan, a zatim i drugi bez zaštitnih maski, što ih je, nažalost, koštalo života - kaže direktor Đorđević.
Ubrzo su stigli Hitna pomoć, vatrogasci i radnici brodogradilišta, ali nažalost pomoći za dvojicu nastradalih nije bilo.
izvor