Jedna za drugom, vlade kolabiraju zbog prevelike zaduženosti. Ove „krize“ nam je omogućeno da pratimo u medijima poput neke TV serije: jednu po jednu, i naravno, uz poštovanje „medijskog etičkog kodeksa“ da se, zarad „dobrog ukusa“, ne prikazuju scene siromaštva, otpuštanja, nasilnih gušenja protesta i tome slično, a koje ista ta „kriza“ ostavlja za sobom.
Najnovija epizoda posvećena je Irskoj. Ceo scenario se naravno vrti oko „dosadnih“ brojki i banaka koje je neophodno izvlačiti iz „živog blata“. Akcija spašavanja za sada košta 45 milijardi evra i podići će deficit države na 32% BDP. Predstavnici Evropske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odmah su priskočili da „spašavaju“ Irsku predlažući strogu fiskalizaciju kako bi, za njihovo dobro, kamata bila što manja, tj. kako bi se što pre otplatio dug. Već pripremljena brojka za „finansijsku inekciju posrnuloj ekonomiji“ ide čak do 90 milijardi evra, čije će vraćanje, uz kamatu, biti uskoro nametnuto Ircima.
Da se radničkoj klasi polako nameće omča oko vrata, svestan je tek mali broj Iraca. Tu i tamo čuje se poneki uzvik pobune, a svaki veći protest policija „demokratski“ guši pendrecima i suzavcem. Upravo tako je prošao i protest u Dablinu koji je brojao više desetina hiljada ljudi.
Ovde možete pogledati snimke sa protesta, a posebnu pažnju obratite na ponašanje policije
Sledeće „krize“ takođe su poznate i već ih najavljuju. Na redu su, kako kažu, prvo Portugalija, a zatim i Španija. Kada ćemo mi doći na red još nije poznato, ali, uz dvadesetogodišnju „tranziciju“ i „aranžmane“ koje pravimo sa MMF-om već skoro deceniju, sigurno smo na dobrom putu da uđemo u uži krug.