Pismo sadrži oko 800 znakova, a arheolozi ga smatraju najsavršenijim pismom iz srednjoameričkog područja. Nastalo je oko 250 godina prije nove ere, puno ranije nego li se mislilo.
Slikovno pismo Maja otkriveno u Gvatemali, koje je nastalo otprilike 250 godina prije nove ere, pokazuje da je ta pretkolumbijska civilizacija imala razvijen sustav pisanja stoljećima prije nego li se vjerovalo.
Prema kamenom bloku na kojem je pismo otkriveno, pronađenom u piramidi zvanoj Las Pinturas u San Bartolu, pismo Maja datiralo bi iz istog perioda kao i pisma drugih srednjoameričkih kultura, istaknuo je antropolog William Saturno, autor radova objavljenih u časopisu Science 6. siječnja.
Kamen na kojemu je vidljivo deset znakova slikovnoga pisma pronađen je u blizini jedne od prostorija piramide u kojoj je isti antropolog otkrio najstarije zidne slikarije Maja.
Samo je jedan od deset znakova potpuno prepoznatljiv, a riječ je o jednoj verziji znaka "edžav", kojim se u tekstovima Maja označava plemstvo ili vladar.
Otkriće tih deset znakova, koji su vjerojatno bili dio mnogo dužega niza, nameće pitanje o odnosima između pisma Maja i pisama ostalih kultura s tog područja, primijetio je Saturno.
Pismo Maja sadrži 800 znakova, a arheolozi ga smatraju najsavršenijim pismom s tog područja.