Svaki dvadeseti stanovnik SAD ne ume da čita, zaključeno je najnovijom studijom koja takodje ukazuje da je od 1992. do 2003. ostvaren neznatan napredak u rešenju tog problema.

U studiji ”Nacionalna procena pismenosti odraslih“ — koja predstavlja najvažniji test takve vrste u Americi — učestvovalo je 19 hiljada osoba preko 16 godina, a rezultati se odnose na populaciju odraslih, koja broji 222 miliona. Test se sastojao od čitanja informacija koje se odnose na svakodnevni život. Studijom je utvrdjeno da 11 miliona odraslih, odnosno 5% njih, ne ume da čita i piše engleski jer nisu bili u stanju da pismeno odgovore na vrlo jednostavna pitanja. Verovatno je da 4 miliona njih uopšte ne govori engleski. Studija takodje pokazuje da je preko 40% odraslih u stanju da pročita samo jednostavan tekst, a da 56% odraslih može da se bavi umereno složenim ili vrlo složenim čitalačkim aktivnostima.

Pod umereno složene čitalačke aktivnosti spada traženje odredjenih informacije u tekstu, a pod složene poredjenje složenih tekstova iz dva dnevna lista. Pismenost na tom najvišem nivou ustanovljena je kod 13% odraslih. Istraživači kažu da ti relativno loši rezultati potiču iz činjenice da mladi Amerikanci sve manje čitaju radi razonode, i da u SAD ima veliki broj useljenika koji ne govore engleski.

U poredjenju sa rezultatima studije sprovedene 1992, nivo pismenosti medju odraslima se neznatno povećao. Crnci i Amerikanci azijskog porekla ostvarili su najveće poboljšanje, dok je u populaciji hispanskog porekla zabeleženo smanjenje pismenosti. Istraživači ukazuju, medjutim, da je razlog tome možda neznanje engleskog i da je taj segment populacije možda pismen na španskom. Studija takodje beleži da odrasli mnogo bolje baratuju brojevima, ali da većina njih ne odmiče daleko od osnovne artimetike.

Izvor