Deca dijabetičari dobijaće manju količinu insulinskih traka i iglica bez kojih ne mogu svakodnevno meriti nivo šećera u krvi, i to zahvaljujući novom pravilniku o ortopedskim pomagalima. I pacijentima sa stomom (kese za izbacivanje štetnih materija iz organizma) ova novina usporila je proces dobijanja pomagala koja su im neophodna za svakodnevni život. Pravilnik određuje količinu i način propisivanja pomagala u koje spadaju stome, igle, trakice, kateteri, pelene za odrasle itd.

- Detetu su mi praktično oduzeli dva pakovanja traka za merenje nivoa šećera u krvi. Endokrinolog u Institutu za majku i dete rekao je da je neophodno da detetu četiri puta dnevno merimo šećer u krvi, jer je zapadalo u teške glikemije. U Fondu su nam, i pored preporuke lekara, dali samo 50 trakica, a to je dovoljno za merenje novoa šećera jedan i po put dnevno - kaže Rade Živković, otac čevorogodišnje Katarine, koja boluje od dijabetesa već dve i po godine.

Zabrinuti otac kaže da, ako maloj Katarini ne bude merio šećer više puta dnevno, neće imati predstavu koliko joj je insulina potrebno.

- Ako joj, na primer, pre spavanja ne izmerim nivo šećera u krvi, ne bih mogao da odredim koliko joj je hrane potrebno da se ne bi usred noći probudila sa komulzijama (nizak nivo šećera u krvi, reakcija koja može da liči na epileptični napad). I kada sam joj redovno merio šećer, dešavala su se ovakva stanja, a zamislite šta će biti ako joj samo jednom dnevno budem merio nivo šećera - zabrinuto se pita otac Rade.

I Društvo pacijenata sa stomom „Ilko“ zatražilo je od Ministarstva zdravlja da pojednostavi proceduru za dobijanje medicinskih pomagala za te pacijente, pošto im sadašnji sistem otežava normalan život.

Pacijenti sa stomom su ljudi kojima je hirurškom intervencijom napravljen otvor na površini stomaka, kroz koji se iz tela izbacuju štetne i nepotrebne materije.

- Bespotrebno gubimo i po više dana kako bismo završili administrativni deo posla. U Beogradu ima više od hiljadu pacijenata, od kojih su mnogi nepokretni ili vezani za krevet. Na osnovu novog pravilnika Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje predviđeno je da lekar opšte prakse daje uput za lekara specijalistu koji daje mišljenje o količini pomagala.

Na osnovu tog mišljenja ide se ponovo kod lekara opšte prakse koji piše nalog za kese i diskove, a sa tim nalogom i kopijom izveštaja lekara specijaliste ide se na jedan od šaltera u RZZO, pa na komisiju, a zatim po pečat i potpis načelnika - objašnjava predsednica ovog društva Snežana Cmiljanić-Milojević. Na potvrdu komisije u Nemanjinoj ulici moraju da čekaju i pacijenti koji dobijaju katetere, pelene za odrasle, ortopedska i druga pomagala koja su se ranije dobijala u apoteci na osnovu naloga lekara i dokumentacije sa otpusnom listom posle operacije.

I dr Vasilije Antić, pomoćnik ministra zdravlja, kaže da je napravljen propust kada su u pitanju pacijenti sa stomom.

- Novi način izdavanja i propisivanja pomagala je normalan ako se dobijaju invalidska kolica ili štake. Ali ako se neka pomagala koriste svaki dan, kao što su stome ili insulinske trakice, procedura je komplikovana. Očekujem da će u Fondu ovo ukinuti i da će pacijenti na komisiju dolaziti samo jednom godišnje. Drugi problem je taj što doktori nisu upoznati sa odlukom koju je doneo RZZO, tako da ni to nije urađeno kako valja - objašnjava dr Antić.

Izvor