Da li vam ovo zvuči poznato?
Rim - Predstavnici vladajuće koalicije predstavili su u italijanskom parlamentu zakon prema kojem bi vojnicima marionetske nacističke države Benita Musolinija bio priznat isti status koji imaju i pripadnici pokreta otpora i borci regularne vojske, izveštava londonski Gardijan. Zakon će 200.000 vojnika Socijalne Republike Italije označiti kao "vojne borce", ali neće promeniti državne beneficije koje uživa nekoliko hiljada živih bivših pripadnika regularne vojske.
Međutim, kontroverzni potez vlade Silvija Berluskonija ponovo će otvoriti stare rane i postaviti bolna pitanja kako Italijani gledaju na svoju prošlost i na čijoj strani misle da su bili u Drugom svetskom ratu. Nakon što je Italija kapitulirala 1943, Nemci su se povukli na sever i postavili iz zemlje proteranog fašističkog diktatora Benita Musolinija na čelo takozvane Socijalne Republike Italije. Sa prestonicom u Salou, na obali jezera Garda, njegova sve beznačajnija diktatura postojala je od novembra 1943. do aprila 1945. Ugroženi rastućim partizanskim pokretom, Nemci i njihovi fašistički saveznici u agoniji uzvratili su divljačkim represalijama koje su često sprovodile paravojne trupe, čiji su pripadnici takođe obuhvaćeni predloženim zakonom. Bezakonje Musolinijeve države poslužilo je kao istorijska osnova za surovo brutalan film Pjera Paola Pasolinija "Salo" iz 1976, i "120 dana Sodome" koji je zabranjen u mnogim državama sveta.
Poslanik zelenih Paolo Cento nazvao je potez vlade "sramotom čiji je cilj da se izmeni istorija". Međutim, oni koji podržavaju predlog zakona opisali su ga kao doprinos nacionalnom pomirenju, i budući da imaju većinu u oba doma parlamenta, za očekivati je da zakon bude usvojen do opštih izbora 9.aprila. Predlog zakona uživa podršku Nacionalne alijanse, druge po snazi partije u parlamentu, koju velikim delom čine bivši neofašisti. Rikardo Pedrići, senator koji je priredio predlog zakona, kazao je da su oni koji su se pridružili Musoliniju "ostali odani otadžbini čak iako su znali da je rat izgubljen".
Vasko Erani, predsednik regije Emilija-Romanja koji je video neke od najgorih masakara, nazvao je predloženi zakon "besmislicom zasnovanom na upitnim pravnim i ustavnim osnovama". Bivši partizani izrazili su gnušanje i predali peticiju predsedniku Senata u pokušaju da blokiraju zakon. Novinar veteran Đorđo Boca, bivši partizan, kazao je da bi vojni status mogli tražiti jedino pripadnici jedinica regularnih snaga Republike Salo, sačinjenih od regruta obučenih u Nemačkoj. Međutim, u članku objavljenom prošle godine Boca je napisao:"u povratku su bili prepolovljeni dezertiranjima, i raspoređeni bilo u gardu na Alpima, ili na granici sa Francuskom, gde ni metak nije bio ispaljen".
Ono što je razbesnelo levicu je odredba u predlogu zakona koja se odnosi na ono što je britanski istoričar Denis Meksmit nazvao "kvaziautonomnim huliganskim odredima od kojih su neki imali privatne zatvore i sobe za mučenje". Jedna takva grupa nazivala je sebe italijanskim SS i nosila nemačke uniforme. Mada Berluskoni uporno opisuje svoju vladu kao "umerenu" i "desni centar", plan koji će odati priznanje ovim jedinicama poslužiće kao podsetnik koliko je vlada zapravo desničarska.