Pomahnitale britanske vlasti odlučile su da će od ožujka u toj zemlji na snagu stupiti još jedna metoda kontrole i nadzora nad građanima – kamere raspoređene po svim cestama konstantno će snimati promet, a snimke će se čuvati najmanje dvije godine. Tisuće kamera čitat će registarske oznake vozila i uspoređivati ih s podacima u centralnoj bazi, i obavještavati policiju ukoliko oznaka odgovara vozilu osumnjičenog kriminalca ili terorista.

Nasuprot oduševljenju policije i informativne služne MI5, kojima će konstantni nadzor prometnica zasigurno olakšati posao, grupe za zaštitu građanskih sloboda šokirane su britanskom strašću za "orwellijanskim tehnologijama", no na njihova se prigovaranja vlasti ionako sve manje osvrću. Simon Davies, direktor organizacije Privacy International, objasnio je da su "sloboda i anonimnost otvorene ceste nešto što u Velikoj Britaniji ima kulturološku važnost", no sada, "kao u nekoj sceni iz '1984.', činjenica da ćemo putovati i biti promatrani mijenja kompletnu psihu naroda".

Neke, pak, druge interesne skupine, kao što je Udruženje britanskih vozača, zabrinute su da će sistem, poznat pod kraticom ANPR, služiti prije svega za punjenje državne blagajne globama prometnih prijestupnika, dok pravi kriminalci ionako voze aute kojima se ne može ući u trag.

Zanimljiv je i argument da će nadzor prometa pomoći u borbi protiv terorizma, budući da policija kaže da je "najmanje jedno vozilo" korišteno za prijevoz terorista i njihovog oružja u napadu na London prošle godine, no čak se i ona ograđuje od tvrdnje da bi uz pomoć ANPR-a bilo moguće razotkriti teroristički scenarij.

Velika Britanija tako je postala jedno od vodećih, ako ne i najveće Big brother društvo na svijetu: uz nadzor prometa, u toj će se zemlji kroz dvije godine početi koristiti biometrijske osobne iskaznice, proširit će se nacionalna baza DNA podataka, u kojoj već postoje uzorci jednog na svakih deset britanskih građana, upravo je ta zemlja nedavno uvjerila Europsku Uniju da se započne sa snimanjem i spremanjem svake elektronske komunikacije unutar EU-a, a britanski stručnjaci već rade i na tehnologiji koja će automatski prepoznavati lica registriranih osoba.

Izvor