Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije podržao je inicijativu za izmenu Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojom bi se obezbedila naknada za trudničko bolovanje umesto sadašnjih 65 odsto u visini od 100 odsto zarade. Ta naknada bi bila isplaćivana iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja ili iz budžeta.
- Kao ozbiljan sindikat učestvovali smo u svim raspravama, čak davali sugestije. Nacrt Zakona o zdravstvenom osiguranju, od juna meseca 2005. godine, podrazumevao je da trudnice imaju 100 odsto od zarade. U Skupštinskoj proceduri su ponudili nešto sasvim drugo. Ostali smo zaprepašćeni kada je Skupština usvojila Zakon koji kaže da su naknade za trudničko bolovanje 65 odsto zarade. Sada kada stiže primena tog zakona, svi smo zatečeni.
Plančak, takođe, kaže da ne može da se složi sa ministrom da su sve žene "folirantkinje" i da bez potrebe odlaze na bolovanje. Ona dodaje da sigurno ima zloupotreba, ali ministar mora da kontroliše komisije koje dozvoljavaju te zloupotrebe.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Miloš Lucić ocenio je tada da su žene u trudnoći posebno osetljiva kategorija i da u svim zemljama sveta one uživaju posebnu zaštitu.
Prema sadašnjem Zakonu, žena dok održava trudnoću ostvaruje naknadu od 65 odsto zarade, što znači da, ukoliko ima prosečnu platu od 18.697 dinara, mesečno dobija 12.153 dinara. Republički sekretar za zdravstvo upitao se kako ova kategorija stanovnika može da izađe na kraj ako se zna da je minimalna potrošačka korpa 14.784,59 dinara.
Ako se tome doda činjenica da ishrana ovih žena u tom periodu mora biti raznovrsnija i da nijedan lek za održavanje trudnoće nije na pozitivnoj listi, više je nego jasno da novi Zakon o zdravstvenom osiguranju samo šteti trudnicama.
Sa njim se nije složio Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, koji kaže da zakon ne destimuliše natalitet i podseća da natalitet ne zavisi samo od toga koliko će para trudnice dobiti iz zdravstvenog fonda.
- Znam da je nepopularna mera smanjivanja nadoknade dok ste na bolovanju u toku trudnoće, ali za natalitet mora da se uradi mnogo više. Zašto se građani ne oslobode poreza na prihod dok podižu dete, ili skuplje tarife za struju, zašto se ne smanji cena vode, zatim dečji dodatak koji finansira lokalna samouprava. To su mere koje treba preduzeti za podizanje nataliteta - dodaje Milosavljević.
On kaže da je ostalo i dalje da trudnice mogu 45 dana pred porođaj da otvore bolovanje i da za to dobiju stopostotnu pokrivenost, koja onda traje tri meseca posle porođaja, s pravom da se produži.
Izvor