Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ nije prijavio merenja na Velikoj Moravi i radnici, čiji se čamac u ponedeljak prevrnuo kod Lapova, izašli su na reku bez naše dozvole i znanja, rekao je Hranislav Mirković, inspektor bezbednosti rečnog saobraćaja za Dunav, Veliku i Zapadnu Moravu i šef Lučke kapetanije Smederevo, koji je juče prisustvovao potrazi za dvojicom nestalih inženjera Zoranom Kovačem (40) i Živoslavom Kuzmanovićem(47).
Iz nabujale reke njihove kolege Aleksandar Dišlijeski (28) i Đorđe Ljumović (47) uspeli su da se spasu.
- Za nesreću sam saznao iz novina. Obaveza Instituta je bila da prijave merenje i da su to učinili dobili bi upozorenje i zabranu izlaska na vodu. Trebalo je da prisustvujem i sudskom uviđaju. Sada preostaje jedino da prikupim sve podatke i pokrenem postupak za utvrđivanje odgovornosti pojedinih lica - kaže Mirković.
Direktor Instituta Milan Dimkić rekao je da se „inspektor zvanično obrati njima u Institutu“ i da „ne želi da polemiše preko novina“.
Dubina na mestu gde se čamac prevrnuo je šest do devet metara. Ronioci juče do deset časova nisu ušli u vodu jer su čekali da komandiri Žandarmerije lociraju mesta na kojima bi mogla da se zadrže tela nestalih. Njihov posao dodatno otežava mutna voda. Osim ronilačke jedinice, u potrazi je angažovano i 140 lovaca i 84 ribolovca iz okolnih opština koji su raspoređeni duž osam kilometara obale od mesta nesreće.
Aleksandar Dišlijeski, koji je sa kolegom Ljumovićem uspeo da se spasi iz nabujale reke, priča da su oko 9.30 sati počeli da rade i da je „sve u prvi mah bilo normalno“.
- Ljumović, Kovač i ja smo bili na palubi brodića, dok je Kuzmanović bio u kabini. Tek što smo izašli iz uvale, na pet-šest metara od obale uhvatila nas je bujica i brodić bacila na sajlu skele. Prilikom udara o sajlu, brodić se prevrnuo - kaže Dišlijeski.
Tada počinje drama četvorice inženjera u hladnoj vodi Morave, u kojoj čovek u ovo doba godine može da izdrži najviše dvadesetak minuta,
- Kada se brodić prevrnuo nas trojica koji smo bili na palubi. Zaplivali smo, a Kuzmanović je izašao kroz prozor kabine. Niko od nas, koliko se sećam, nije imao pojas za spasavanje, ali smo bili u opremi. Još su mi maglovita sećanja o dešavanjima u vodi, i koliko sam vremena proveo dok nisam doplivao do obale. Ljumović je uspeo da dopliva da skele, uhvatio se za sajlu i tako se spasao. Šta se dogodilo sa Kuzmanovićem i Kovačem na znam - kaže Dišlijeski.
Nakon što su Ljumović i Dišlijeski uspeli da se spasu iz hladne reke, radnici sa obližnje šljunkare pozvali su policiji, koja je odmah došla. Počela je potraga za nestalima, kaže Dišlijeski, kojoj su se pridružili i meštani naselja pored obale, kao i kolege koje su doputovale iz Beograda.
- Bio sam u šoku i smestili su me u neku kuću. Nisam mogao ni da spavam, još sam u šoku. Nadam se samo da su kolege preživele - kaže Dišlijeski.
Izvor