Bubrežni bolesnici koji su na kućnoj dijalizi i koriste "hospital" aparate, ostavljeni su na cedilu jer Republički zavod za zdravstveno osiguranje nije uspeo da nađe nabavljača za njih. Još uvek nije nikakvom zakonskom odlukom rešen problem isplate naknade troškova tih pacijenata. Oni sami finansiraju dijalizu, a zatim od svojih filijala, uz puno administrativnih problema, naplaćuju troškove.
- Republički zavod za zdravstveno osiguranje pokušao je prošle godine da Odlukama o cenama i standardima materijala za dijalizu, koji se obavljaju na teret zdravstvenog osiguranja, reši pitanje funkcionisanja, kako kućnih, tako i bolničkih dijaliza. Međutim, osiguranicima koji su na "hospital" aparatima i rade tretmane bezacetatne biofiltracije - dakle, ne radi se klasična bikarbonatna dijaliza - nisu pronašli nabavljača. To je posebna vrsta visokoefikasnog tretmana, koji omogućava odstranjivanje širokog spektra štetnih molekula - kaže Zvonko Petrović, predsednik udruženja bubrežnih bolesnika i invalida na kućnoj dijalizi.
Osim ovih, i pacijenti koji su na hemodijafiltraciji niskih protoka imaju problema jer dobavljači ne uspevaju da im isporuče veoma bitnu komponentu - sterilni supstituat-infuzat u kesama u dovoljnim količinama. Takođe, tu postoji i veliki broj problema sa servisiranjem aparata za dijalizu. Samo formalno, RZZO snosi troškove servisiranja, dok je u praksi sve drugačije.
- Postoji mala naknada, u okviru iznosa za paušal, koji nam Zavod isplaćuje, ali to nije dovoljno. Od njih dobijamo 330 dinara po dijalizi, tako da to na godišnjem nivou izađe oko 60.000 dinara. To nije dovoljno. Dolazak servisera i sitne popravke skuplji su od 60.000 dinara. Meni serviser koji dolazi iz Beograda u Loznicu uzima samo za dolazak 150 evra, odnosno pola evra po kilometru. Ako se tome dodaju radni sati i delovi, ta cifra daleko je veća od one koju mi dobijamo. Postoje ljudi iz Kruševca, Užica, Pirota... koji su na kućnoj analizi. Zamislite koliko njima uzimaju serviseri za dolazak! Jedino rešenje za ovaj problem je da RZZO sklopi ugovor sa dobavljačima, koji bi povremeno i po potrebi dolazili da servisiraju naše aparate - dodaje Petrović.
Bolesnici koji su na dijalizi kažu da su sve odluke o cenama i standardima za dijalizu, koje je RZZO doneo aprila prošle godine, nevažeće. Zbog te odluke, oko pedeset civilnih pacijenata, od 62 koliko se dijalizira na VMA, vraćeni su sa hemodijafiltracije na lošiju dijalizu.
Protivustavne odluke
- Sve te odluke koje je doneo RZZO su nevažeće, jer je Ustavni sud utvrdio da nisu objavljene u skladu sa zakonom u Službenom glasniku, već su istaknute na oglasnim tablama u svim filijalama, te pravno ne postoje, ne proizvode pravno dejstvo. Odredba da se u centrima za dijalizu hemodijafiltracija obavlja samo kod 20 odsto pacijenata, a stalno pod uslovom da su mlađi od 40 godina i da su radno sposobni, protivna je Ustavu i zakonu, a lekar se stavlja u poziciju da određuje, bira ko će biti na hemodijalizi, a ko ne. Ustavni sud je ovu odluku proglasio nevažećom, ali oni nastavljaju i dalje da je primenjuju. Obraćali smo se Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje i Ministarstvu zdravlja i tokom nedelje očekujemo sastanak sa njima - zaključio je Petrović.
Izvor