Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije obaveštava javnost da je postavljena sumnja na avijarnu influencu.
Nakon laboratorijskih analiza koje su urađene u Naučnom veterinarskom institutu „Novi Sad“ u Novom Sadu i Veterinarskom specijalističkom institutu „Kraljevo“ iz Kraljeva na uzorku uginulog labuda pronađenog u Velikom Bačkom kanalu, na teritoriji naseljenog mesta Bački Monoštor, opština Sombor, postavljena je dijagnostika da je labud uginuo od avijarne influence (ptičji grip) soj H5.
Materijal se šalje u referentnu svetsku laboratoriju u Weybridge na potvrdu rezultata. I pre dobijanja rezultata od referentne svetske laboratorije, u Republici Srbiji biće preduzete sve zakonom propisane mere za sprečavanje širenja i iskorenjivanja zarazne bolesti avijarne influence.
Stručnjaci predlažu formiranje mreže za brzo otkrivanje ptičjeg gripa
Na hitnom sastanku održanom u Parizu, zemlje članice Svetske organizacije za zaštitu zdravlja životinja predložile su formiranje mreže za brzo otkrivanje ptičjeg gripa u kojoj bi se nalazile priznate svetske laboratorije.
Veterinarski stručnjaci su istakli i neophodnost pomoći siromašnim zemljama u zaštiti od pomenute zaraze. Oni su upozorili da nijedna zemlja ne može da se smatra zaštićenom od širenja virusa ptičjeg gripa H5N1, potencijalno smrtonosnog po ljude i da je veoma moguće da će ta bolest nastaviti da se širi Evropom i drugim kontinentima.
Stručnjaci, koji su većali u ponedeljak i utorak, takođe su istakli da dosad nisu bili suočeni s tako zaraznim virusom koji može da se proširi na toliko zemalja i za tako kratko vreme zarazi veliki broj divljih ptica na više kontinenata.
Oni su upozorili da sve zemlje moraju da kontrolišu širenje virusa i da se međusobno o tome obaveštavaju, jer bi, u suprotnom, svet mogao da se suoči sa velikim zlom.
Izvor
Nove informacije: (3.3.2006.)
Ptičji grip sleteo i u Srbiju
Veterinarska inspekcija obavila popis svih gazdinstava koji se nalaze u zoni od tri kilometra od žarišta gde je pronađena ptica. Strogo će se kontrolisati ulazak i izlazak iz zaražene zone
Uginuli labud koji je u utorak pronađen u Velikom bačkom kanalu u naselju Bački Monoštor kod Sombora - zaražen je smrtonosnim virusom ptičjeg gripa. Ovi informaciju potvrdio je juče ujutro Veterinarski specijalistički institut "Kraljevo" u Kraljevu. Ptica je prvo ispitana u Naučnoveterinarskom institutu "Novi Sad" u Novom Sadu, a zatim je uzorak dat na pregled u Kraljevo. Materijal je zatim poslat u referentnu svetsku laboratoriju u Vejbridžu u Velikoj Britaniji na potvrdu rezultata.
Inspektori na terenu
- Rezultati iz referentne laboratorije dobićemo u roku od sedam dana, koji će demantovati ili potvrditi rezultate iz naših laboratorija. Pet veterinarskih inspektora stalno je na terenu, razgovaraju sa ljudima, upućuju ih kako da se ponašaju. Veoma je bitno da zatvaraju živinu, da ona ne dođe u dodir sa divljim pticama koje mogu biti zaražene smrtonosnim virusom. Obavili smo popis svih gazdinstava koji se nalaze u zoni od tri kilometra od žarišta gde je pronađena ptica. Registrovano je 619 domaćinstava, koji imaju 10.652 kokoške, 730 pataka, 314 gusaka i 141 ćurku. Postavili smo sedam punktova za dezinfekciju vozila, strogo će se kontrolisati ulazak i izlazak iz same zone u kojoj je uginula ptica. Na lokalitetu gde je pronađen mrtav labud nalazi se još 28 labudova. Sve ćemo uraditi da se spreči prelazak smrtonosnog virusa sa ptice na domaću živinu - kazao je Dejan Krnjajić, direktor Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević, na jučerašnjoj konferenciji za novinare, rekao je da posle otkrivanja ptičjeg gripa u Srbiji nema razloga za strah i paniku, ali ima razloga za oprez.
- Ptičji grip kod labuda predstavlja veliku pretnju. Naše je da sprečimo širenja bolesti među živinom i, ne daj bože, među ljudima. U slučaju da se desi mutacija virusa i on počne da se širi među ljudima, možemo krenuti u akciju pravljenja vakcina. Vakcina se može uraditi tek kada bude poznat soj virusa. Mutaciju, koja bi mogla da se desi, svet će spremno dočekati. Izrada vakcine biće svedena na minimum, tako, recimo, umesto šest meseci, svet će vakcinu dobiti za tri meseca. Vakcina će se proizvoditi u celom svetu, pa i u našoj zemlji i to u Institutu za imunologiju i virusologiju "Torlak".
Doktor Predrag Kon, predsednik radne grupe za primenu plana aktivnosti pre i u toku pandemije ptičjeg gripa koju je osnovalo Ministarstvo zdravlja, podsetio je da kod nas nije zabeležen n jedan slučaj obolevanja čoveka od divljih ptica i istakao da je najvažnije sprečiti širenje bolesti na domaću živinu.
- Veoma je bitno da građani znaju da moraju da izbegavaju dodir sa uginulim pticama. Ukoliko primate mrtvu pticu o tome da obavezno obaveste veterinarsku inspekciju. Ako ne oboli živina malo je verovatno da će oboleti čovek. Treba se samo pridržavati Uredbe o obaveznom zatvaranju živine - podsetio je dr Kon.
Sva domaćinstva koja se nalaze u zaraženoj zoni dobila su besplatno sredstva za dezinfekciju. Uz sredstva dobila su i precizna uputstva kako da se ponašaju.
Dezinfekcioni punktovi
- Veterinarski inspektori pojačali su kontrolu objekata na farmama i seoskim domaćinstvima, ali i na otvorenom prostoru, barama, jezerima. U jednoj od takvih akcija otkriven je zaraženi labud. Naš cilj je da se bolest, čim se otkrije, brzo iskoreni i da se na farmama sprovode biosigurnosne mere. Mora se postaviti dezinfekciona barijera na ulazu u farmu - podsetio je dr Budimir Plavšić, načelnik za zdravstvenu zaštitu u Upravi za veterinu.
Zbog pojave smrtonosne bolesti u prečniku od tri kilometra od žarišta, područje je proglašeno zaraženim, dok je područje od 10 kilometara od žarišta proglašeno ugroženim od zarazne bolesti avijarne influence. Na ovim zaraženim i ugroženim područjima, osim već pomenutih mera, sprovedena je i posebna veterinarsko-sanitarna kontrola, zabranjeno je održavanje sajmova, izložbi, postavljena je tabla i sprečen je prilaz zaraženom području, postavljeni su dezinfekcioni punktovi na granici između zaraženih i ugroženih područja, kao i između ugroženih područja i zone slobodne od bolesti avijarne influence.
URAĐENO ŠEST TESTOVA
Najpre smo uradili brzi test koji je bio pozitivan. To nam je ukazalo da je kod labuda najverovatnije prisutan virus iz grupe N5. Uradili smo zatim još šest najsavremenijih analiza i test je ponovo bio pozitivan, što znači da nema sumnje da je labud iz kanala Dunav-Tisa-Dunav kod Bačkog Monoštora oboleo od ptičjeg gripa - rekao je dr Milenko Šekler, direktor Veterinarskog instituta u Kraljevu.
BAČKI MONOŠTOR PROGLAŠEN ZARAŽENIM MESTOM
Sombor - Bački Monoštor od juče je proglašen zaraženim mestom, a sve u zoni od deset kilometara od tog mesta je ugroženo područje, rekla je Sanja Ćelebičanin, načelnik Republičke veterinarske inspekcije i Uprave za veterinu.
Ona je na konferenciji za novinare održanoj u tom mestu precizirala da će se tokom popodneva istaći u tim zonama vidne oznake i table, kao i punktovi sa dezinfekcionim sredstvima.
Strah od ptičjeg gripa na ovom području, inače bogatom stajaćim i tekućim vodama i mnoštvom barskih i drugih ptica, a od pre nekoliko godina i labudovima, u dva maha se javio tokom protekle sedmice, kada je sekretar Mesne zajednice u Bačkom Monoštoru Zoran Miler informisao lokalnu samoupravu da su najpre pronađene četiri, a zatim još dva uginula labuda. U prvi mah se verovalo, što se ponekad i ranije dešavalo, da su ptice otrovane, jer su pronašle pesticide na obližnjim njivama, koje su zemljoradnici ostavili da zatruju glodare i druge poljske štetočine. Umirujuće su delovala i saopštenja Specijalističkog veterinarskog instituta iz Sombora i Veterinarskog instituta iz Novog Sada u kojima je naglašeno da je, posle izvršenog pregleda uginulih labuda, utvrđeno da nisu zarazni i nema opasnosti od ptičjeg gripa!
Jučerašnje saopštenje međutim, baca novo svetlo na čitav slučaj, a u narodu se javlja strah od mogućih posledica. Prvi znak da i na ovom području, možda, ima ptičjeg gripa objavila je mađarska RTV, prema kojoj su u mestu Nađ Baračka, samo petnaestak kilometara od Bačkog Monoštora, pronađeni uginuli labudovi, zaraženi ptičjim gripom, što je u našoj zemlji primljeno sa nepoverenjem.
Izvor