Najmanje osamdeset francuskih policajaca u opremi za razbijanje demonstracija upalo je juče rano ujutro u zgradu čuvenog univerziteta Sorbona u Parizu, u kojoj se oko 600 stotina studenata zatvorilo u znak protesta protiv novog francuskog zakona o radu, prenosi AP.
Repriza demonstracija 1968.
Frans pres javlja da je u toku te operacije povređeno 11 policajaca, kao i da je nekoliko studenata uhapšeno. U prekjučerašnjem nasilju povređeno je dvadesetak studenata. Jučerašnja policijska akcija u Parizu okončana je evakuacijom oko 600 studenata koji su se, kako javljaju zapadne agencije, okupili na mirnim protestima. Francuska policija je u toku jučerašnjeg dana saopštila da niko nije ostao u zgradi posle tri dana i noći, koliko su studenti tamo proveli zatvoreni. Na desetine studenata, mladića i devojaka od oko 20 godina i s različitih pariskih fakulteta, napravili su improvizovane barikade, i uz parole "Oslobodite Sorbonu" bacali razne predmete - vatrogasne aparate, merdevine... i nameštaj na policajce. Studenti su pokušali i da se suprotstave policiji formirajući ljudski lanac i uzvikujući "Mirni otpor". Policija je ušla u zgradu Sorbone na zahtev rektora pariskih univerziteta Morisa Kenea.
Policija je ranije palicama istukla nekoliko studenata na barikadama pored same zgrade Sorbone, što je podsetilo na studentske demonstracije iz 1968. godine koje su potresle Francusku i tadašnju vladu prisilili da poklekne.
Protesti su počeli u sredu i od tada se proširili na 80 univerziteta širom Francuske - u nekim krajevima studenti su blokirali i železnički saobraćaj. U saradnji sa najmoćnijim sindikatima u državi, studenti već nekoliko nedelja pokušavaju da nateraju francusku vladu da povuče mere koje kompanijama olakšavaju da otpuste radnike mlađe od 26 godina.
Gnev zbog novih propisa
Francuske vlasti su se ponadale da će novim zakonom inspirisati poslodavce da zapošljavaju mlađe radnike pošto im se daje mogućnost da ih i lakše otpuste. Kritičari ovog zakona napominju da nove odredbe ne pružaju isti stepen sigurnosti mlađim radnicima, kao što je to slučaj kod starijih kolega, ali smatraju i da se novim zakonom potkopava zaštita francuskih radnika.
Izvor
Nove informacije:
Palice zaustavile studente
Specijalci su uz pomoć palica i suzavca slomili trodnevni protest više od 600 studenata na univerzitetu Sorbona u Parizu, sprečavajući tako da se protesti prošire i ponove demonstracije slične onima iz 1968. godine.
Studenti su zauzeli prostorije na fakultetu pokušavajući da primoraju vladu premijera Dominika De Vilpena da odustane od uvođenja kontroverznog zakona o zapošljavanju mladih kojima se poslodavcima daju velika ovlašćenja. Studenti su uz pomoć inventara (klupa i drugog nameštaja), kamenica i flaša bezuspešno pokušali da pruže otpor specijalcima. U saopštenju policije navedeno je da je uhapšeno ukupno 11 osoba, a da su dve osobe povređene u neredima. Među povređenima je i jedan fotoreporter. Vlasti kažu da su studenti na policajce bacali stolice, merdevine i druge teške objekte, i da je reakcija policije bila izazvana.
Nikola Budo, jedan od učesnika protesta kaže da će nove akcije studenata uslediti ubrzo:
„Fakultet je ličio na bojno polje. Mi se ne borimo samo protiv izmena zakona o radu već i protiv drugih problema u društvu. Prvu bitku smo izgubili, ali ne i rat“, rekao je on.
Drugi studentski lideri su saopštili da nasilje policije može samo da izazove nasilje nad policijom.
„Ako vlada želi silom da se obračuna, onda idemo ka ozbiljnom konfliktu“, rekao je Bruno Žilia, predsednik Unije studenata UNEF.
Žil de Robe, ministar obrazovanja je osudio postupak studenata koji su uništavali inventar i knjige na fakultetu.
Francuski ministar unutrašnjih poslova Nikolas Sarkozi prekinuo je posetu Karibima, kako bi se uhvatio u koštac sa sve masovnijim demonstracijama, koje je izazvalo uvođenje novog zakona o radu.
Protiv izmena zakona o zapošljavanju širom Francuske protekle nedelje je demonstriralo na stotine hiljada, uglavnom mladih. Novim izmenama zakona poslodavcima je omogućeno da mlađe od 26 godina zapošljavaju na probni period od dve godine pre nego što im ponude stalan posao. Istovremeno, mladi mogu da dobiju otkaz bez ikakve nadoknade.
Ovaj kontroverzni zakon je već skupo koštao premijera De Vilpena. Njegova popularnost je od prošle nedelje pala za sedam procenata, na najniži nivo od imenovanja u maju 2005. Nezaposlenost među mlađima od 26 godina je preko 20 odsto. Rešavanje tog problema u zemlji postalo je prioritet vlade nakon serije protesta imigranata u predgrađima svih većih gradova, a koji su izbili u zemlji krajem prošle godine.
Galerija fotografija
Izvor