Kikinda - Nezaposleni dvadesetosmogodišnji Kikinđanin Mihalj Kaločanji je nakon privođenja u kikindski SUP zadobio tešku povredu slezine koja mu je operativnim zahvatom izvađena. O incidentu koji se dogodio još u sredu, 15. marta oko 23 sata, policija je novinare u šturom saopštenju za javnost informisala u petak kasno po podne. U saopštenju se navodi da su, u Ulici Mali bedem, u kasnim večernjim satima, petorica mladića iz Kikinde narušavali javni red i mir.
Policija ih je privela na informativni razgovor, a Mihalju Kaločanjiu i njegovom vršnjaku Miroslavu Juriću odredila meru zadržavanja. Kaločanji se sutradan požalio na zdravstvene tegobe, omogućen mu je lekarski pregled i bolničko lečenje. Zbog mogućnosti propusta u radu 12 odgovornih starešina i radnika kikindskog SUP-a privremeno je udaljeno iz sekretarijata - navodi se na kraju u saopštenju. Tragom te informacije novinar Glasa obreo se u kikindskoj bolnici, gde se na odeljenju intenzivne nege Kaločanji oporavlja, nakon operativnog zahvata koji su u četvrtak obavili hirurzi dr Slobodan Mirosavljev i dr Dragutin Popović.
- Pacijent je dopremljen iz senćanske bolnice, u teškom stanju, sa povredama i krvarenjem slezine. Nakon operativnog zahvata stanje mu se poboljšava i nije više u životnoj opasnosti - potvrdio je za Glas dr Đura Radin, načelnik Službe za anesteziju i reanimaciju u kikindskoj bolnici.
Novi slučaj torture kikindskih policajaca o kome nema zvaničnih podataka vidno je uznemirio ovdašnju javnost. U sećanju mnogih Kikinđana je prebijanje na smrt Zdravka Trivana, za koje je osumnjičen policajac Saša Mijin. Tek što je nedavno u zrenjaninskom Okružnom sudu počelo suđenje protiv Mijina, novo batinanje, u režiji uniformisanih ljudi u plavom zapanjilo je Kikinđane. Kao neposredan učesnik ove priče Miroslav Jurić, koji nije nepoznat policiji, iznosi svoje viđenje događaja.
- Kobne večeri sa još trojicom drugova uputili smo se u Rusko Selo u kome živi Mihaljeva majka. Na periferiji Kikinde, kod romskog naselja Mali bedem, čekali smo autobus. Ne krijem da smo bili pod gasom i malo bučniji. To se očigledno nije svidelo tamošnjim Romima, koji su počeli da se sakupljaju. Da bi se izbegao incident, predložio sam drugaru da mobilnim telefonom pozove policijsku patrolu. Patrola je odmah stigla i sprovela nas u policiju. Mene i Kaločanjia zadržali su do sutra, a trojicu drugova pustili nakon nekoliko sati. Za sve vreme provedeno u policiji niko me nije tukao, a sutradan po podne pušten sam na slobodu - kaže Jurić.
Sagovornik Glasa kaže da su Kaločanjia prebacili u OUP u Čoki jer, navodno, u kikindskom SUP- u nije bilo mesta.
- Šta se tamo desilo nije mi poznato, ali sam siguran, što su mi rekli i lekari, da njegova slezina nije mogla da nastrada tek tako - kaže Jurić.
Mihaljeva baka Ilonka Kaločanji, sa kojom živi njen nezaposlen unuk, kroz suze se pita da li je zbog pijanstva Mihalj trebalo tako da nastrada. Nije joj jasno zašto su Mihalja odvezli u Čoku i zbog čega su policajci morali da ga biju.
- Kao da im nije dovoljno što su zbog prebijanja na smrt Zdravka Trivana već stavljeni na stub srama - kaže baka Ilonka. Zbog bolova u stomaku Kaločanji se žalio, pa je iz Čoke prebačen u senćansku bolnicu, gde mu je konstatovana povreda slezine. Odatle je u teškom stanju dovezen u kikindsku bolnicu i operisan u četvrtak. Jurić kaže da je sa Mihaljevim bratom Tiborom posetio druga u bolnici, ali da sa njim nije mogao da razgovara jer se nalazi na intenzivnoj nezi. Mihaljeva baka tvrdi da njen unuk ranije nije imao zdravstvenih problema i da je porodica Kaločanji angažovala advokata Miroslava Maričevića iz Kikinde.
Smenjen načelnik SUP-a?
U javnost su procurile vesti da je zbog ovog slučaja u kikindskom SUP-u opsadno stanje. Nikakve informacije, sem saopštenja za javnost nisu dostupne, pa nismo mogli da potvrdimo autentičnost navoda, da je zbog ovog događaja smenjen načelnik kikindskog SUP-a Milorad Knežević. Prema nezvaničnim informacijama smenjeni su načelnik policije, načelnici nekoliko odeljenja i njihovi zamenici.
Izvor