Španjolska mladež, posebno onaj njezin dio koji nema dovoljno novaca za zabavu po skupim barovima, pronašla je alternativu u grupnim opijanjima na ulicama, gradskim trgovima i parkovima. Mladi Španjolci odlaze u trgovine gdje se opskrbljuju različitim alkoholnim pićima, najčešće pivom i mješavinom crvenog vina i cole, okupiraju otvorene gradske prostore i piju do iznemoglosti.
Zabave koje traju po cijele noći, a koje su među tamošnjom mladeži postale tradicija, poznate su i pod nazivom botellones (velika boca). No, gradske vlasti oštro su se suprostavile takvoj vrsti zabave zbog nesnosne buke, mirisa urina i povraćotine koji se danima širi gradskim trgovima. Nerijetko se dogodi da mladi završe u bolnici zbog konzumiranja prevelike količine alkohola ili na policiji zbog remećenja javnog reda i mira.
Vlasti su, stoga, odlučile stati na kraj pijankama te je donesen zakon kojima se "botellones" strogo zabranjuje. Policija je počela vršiti ophodnju na mjestima gdje se obično održavaju javna opijanja, te zaprijetila kaznama od čak 300 eura mladeži koja na istim mjestima bude uhvaćena s alkoholom.
No, španjolski tinejdžeri i studenti nisu ostali dužni, pa su u petak organizirali masovna opijanja u 20-ak gradova, tijekom kojih je ozlijeđeno 80, a uhićeno 50 ljudi. Najžešće je bilo u Barceloni gdje je policija "trenirala strogoću" pendrecima i gumenim mecima, a mladi odgovorili paljenjem kontejnera za smeće.
Neredi su zabilježeni i u studentskom gradu Salamanci, sjevero-zapadno od Madrida. Mladi diljem zemlje pijanke su organizirali preko chata i SMS poruka, dok su vlasti neumorno pozivale roditelje da reagiraju i zaštite djecu od nekontroliranog opijanja.
Najviše mladih, negdje oko 25 tisuća, okupilo se u Granadi, dok je Barcelona, kako smo već spomenuli, prednjačila u uličnom nasilju i sukobima s policijom. U glavom gradu Katalonije pijana mladež branila se bacanjem staklenih boca i limenki, a ozlijeđeno je 68 ljudi, od čega 37 policajaca. Vatrogasci su imali pune ruke posla jer je u određenim trenucima gorjelo 50-ak kontejnera, a porazbijana su i stakla obližnjih trgovina.
Najveći "botellone" ikad viđen u Granadi tako se pretvorio u jedan od većih javnih prosvjeda, a sudeći po reakcijama vlasti, zabrana opijanja na ulicama i dalje će moći provoditi samo upotrebom sile.
Izvor