Treća godišnjica invazije na Irak, koju su u cik zore 20. marta 2003. izvele koalicione snage predvođene SAD, obeležena je novim nasiljem u kojem je poginulo najmanje 15 osoba, javlja AP. U Bagdadu je pronađeno još deset tela, među kojima i 13-godišnje devojčice, čime se broj žrtava verskog nasilja koje je eruptiralo 22. februara, posle napada na šiitsko svetilište u Samari, popeo na 700.
Irak u četvrtu godišnjicu okupacije ulazi bez stalne vlade oko čijeg sastava političke partije ne mogu da se dogovore. Nasilje koje vlada bivši privremeni premijer Ijad Alavi nazvao je građanskim ratom u kojem svakog dana gine 50-60 osoba. U početku su koalicione snage, predvođene Amerikancima, ratovale protiv sunitskih pobunjenika, a sada međusobno ratuju suniti, šiiti i Kurdi, ocenjuje Frans pres dodajući da je Irak pun stranih islamskih boraca kao što su pripadnici Al kaide, koje vodi Abu Musab al Zarkavi.
Dalje, zvanično se procenjuje da je u protekle tri godine poginulo 33.000 Iračana, ali Frans pres prenosi procenu britanskog medicinskog žurnala Lanset da je još krajem 2004. broj iračkih žrtava bio 100.000.
Rekonstrukcija Iraka jedva da je započela, a mnoga vitalna postrojenja uništena su u sabotažama. Samo je američka vojska izgubila 2.300 vojnika, a broj ubijenih stranaca civila je oko 70. Britanski Indipendent piše da je Irak danas zemlja potpuno "paralisana strahom", u kojoj caruju "eskadroni smrti" islamskih ekstremista" i da je život, pogotovo u Bagdadu, danas mnogo gori nego u vreme režima Sadama Husiena - pre svega zbog hronične nesigurnosti, koju na svojoj koži najviše osećaju obični građani.
Izvor