Beograd - Hoteli, odmarališta i restorani, čiju su izgradnju finansirali radnici velikih javnih preduzeća, do kraja godine trebalo bi da se prodaju. Odvajanje ovih objekata, kao sporednih delatnosti iz javnih preduzeća, je posledica procesa restrukturiranja ovih preduzeća, ali se izdvajanju i prodaji protive radnici pojedinih firmi. Sindikat EPS-a je najavio štrajk.

Vlada Srbije obećala je Međunarodnom monetarnom fondu da će sve hotele i restorane iz osam javnih preduzeća do kraja oktobra spremiti za privatizaciju. To piše i u Memorandumu o finansijskoj i ekonomskoj politici vlade od 8. juna, dokumentu na osnovu kojeg je MMF produžio korišćenje već odobrenog kreditnog aranžmana.

Oko prodaje hotela i restorana u nadležnim ministarstvima i javnim preduzećima ne postoji jasna strategija. Ministarstva međusobno prebacuju odgovornost jedno na drugo. Ipak hoteli, odmarališta i restorani ŽTP-a, JAT-a, NIS-a i PTT-a su u postupku izdvajanja ili će to biti učinjeno u narednim mesecima, a jedina dilema je kako će biti iskorišćene pare od njihove prodaje.

Najviše problema će biti u EPS-u jer Sindikat ne pristaje na prodaju objekata "društvenog standarda". Milan Kovačević, predsednik sindikata EPS-a, kaže da je već podneta tužba protiv Vlade Srbije, zbog nepoštovanja ugovora iz 1997. godine kojim se obavezala da će sve ove objekte preneti sindikatu na korišćenje i upravljanje. "Ova vlada je zakonski naslednik vlade iz 1997. i tako ćemo zakonski zaustaviti prodaju", kaže on i dodaje da će se, ako treba obratiti i stranim sudovima. Prema njegovim rečima, u Ministarstvu energetike su im rekli da nemaju informacije o prodaji pomenutih objekata i da će se zvanično obratiti vladi da im saopšti o čemu je reč.

U Elektroprivredi naglašavaju da se većina hotela i restorana nalazi u okviru "EPS tursa". "Ovo je naše zavisno preduzeće i zato EPS nema u planu odvajanje hotela i odmarališta u posebna preduzeća. Ukoliko vlada želi mogla bi sve objekte u vlasništvu "EPS tursa" da izdvoji iz ove firme i proda", objašnjavaju u EPS-u i dodaju da je već formirana radna grupa koja će se baviti ovim problemom.


Ko je potpisao Memorandum?

Ministarstvo finansija tvrdi da je Memorandum usvojila vlada, a kao potpredsednik vlade potpisao ga je Miroljub Labus. Ipak, pojavile su se nezvanične informacije da ovaj dokument ipak nije usvojen. U Ministarstvu energetike kažu da Misija MMF-a na razgovorima u ovom Ministarstvu, održanim pre donošenja Memoranduma od 8. juna, nikada nije pomenula prodaju rafinerija, već im je to saopšteno prilikom posete MMF-a u julu.


Hoteli, vile, odmarališta

U vlasništvu EPS-a su hoteli "Park" u Budvi, "Jezero Perućac" u Bajinoj Bašti, "Šumadija" u Bečićima, "Biserna obala" u Čanju, vile "Park", "Obrenovac", "Morava" i EDB u Budvi, Elektrodistribucija u Buljaricama, Elektroistok na Kopaoniku, Zlatar u Novoj Varoši, Elektroistok u Vrnjačkoj banji, odmarališta u Bečićima, Donjoj Lastri, Meljinama, Ulcinju, Vranju, na Kopaoniku, Zlatiboru, u Vrnjačkoj Banji, Vlasina, na Vlasinskom jezeru, na Divčibarama, Vila "Karadžić" u Aranđelovcu, vikend kuća u Budvi, Dom odmora radnika na Fruškoj gori... ŽTP ima odmarališta u Makarskoj, Omišu, hotel na ostrvu Brač i 24 bungalova u Rogoznici, restoran i zemljište, JAT apartmane na Kopaoniku, a PTT kuću za odmor "Petko Maljević". NIS poseduje više desetina turističkih objekata.

Nove informacije:

Novi Sad - Sindikalna organizacija radnika elektroprivrede u "Elektrovojvodini" oštro se usprotivilia nameri Vlade Srbije da proda preduzeća koja su posle restrukturiranja izdvojena iz EPS-a iako je obećala da to neće učiniti. Reč je, između ostalih o preduzećima "Održavanje i usluge", "Betonjerci", "Južna Bačka" i hotelu Norcev na Iriškom vencu, koji su posle restrukturiranja izdvojena iz EPS-a.
- Suočeni sa izjavama pojedinih ministara iz Vlade Republike Srbije, o nameri da se, zbog navodnih obaveza prema MMF-u, prekrše svi raniji akti Vlade, sporazumi potpisani sa sindikatima u vezi sa restruktuiranjem EPS-a i posebno Elektrovojvodine, Sindikat Elektrovojvodine upućuje poruku članstvu, ali i široj javnosti da pokuša da sačuva imovinu elektroprivrede, kao i imovinu svih zaposlenih u Elektrovojvodini - ističe se u saopštenju koje je potpisao Relja Popović, predsednik sindikata Elektrovojvodine.

On navodi da je Vlada suprotno potpisanim sporazumimima, ranijim opredeljenjima i odlukama, bez ikakve prethodne analize, do sada izdvojena preduzeća iz Elektrovojvodine, kao i preostala koja to očekuju do kraja septembra, namerila da odmah preda Agenciji za privatizaciju, bez ikakve ocene o uspešnosti poslovanja ovih preduzeća, efektima njihovog izdvajanja po Elektrovojvodinu i EPS, kao i mogućnostima takvih preduzeća da, privatizovana, sama reše pitanje zaštite radnih mesta. Sindikat poručuje Vladi da javno objavi uspešnost ovog restrukturiranja, sa preciznim podacima koliko je ušteđeno te koliko je novih radnih mesta zbog tako dobre reorganizacije otvoreno.

"Namera Vlade da rasprodaje tuđu imovinu zarad vlastitih poena je u najmanju ruku nemoralna. Ovi objekti nisu građeni novcem države već odricanjem zaposlenih od svojih zarada i ulaganjem u objekte koji bi bili korišćeni na opšte zadovoljstvo. Zaposleni u Elektrovojvodini su svojim ličnim radom uzidali u temelje takvih objekata pečat koji nijedna Vlada ne sme da polomi bez obzira kakvi je razlozi na to nagonili", ocenjuje Popović.

- Svojim zaklanjanjem iza MMF-a i navodnih pretnji iz ove finansijske organizacije, Vlada RS dolazi u situaciju da pređe Rubikon i time sebe pošalje u istoriju - poručuje Sindikat Elektrovojvodine i poziva svoje članove i javnost da ne dozvole Vladi da svoje opasne namere sprovede do kraja.