Pančevo - U toku dana trebalo bi da se uradi analiza stepena zagađenja vazduha koje se tokom vikenda ponovo osetilo u Pančevu.
U Pančevu se i jutros osećaju posledice havarije na jednom od rezervoara Rafinerije nafte Pančevo, jer je vazduh i dalje zagađen i oseća se smrad benzena i sumpora. Vesna Petković-Borovnica, iz opštinskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine, rekla je Radio Pančevu da je u nedelju posle 20 sati izmereno 75 mikrograma benzena po kubnom metru vazduha, dok je prisustvo sumpora iznosilo 40 mikrograma.
"To je posledica sanacije havarije na rezervoaru u Rafineriji i - iako duva jak jugoistočni vetar i raznosi zagađenje - ono se u gradu još uvek oseća", rekla je ona.
Podsetimo, do zagađenja je došlo kada je na jednom od većih rezervoara Rafinerije nafte Pančevo u subotu uveče propao krov. U rezervoaru je bilo oko 4.000 kubnih metara otpadnih zauljenih voda. Tehnički direktor rafinerije Miodrag Bogojević izjavio je da je do havarije došlo jer je krov dotrajao i da je u pitanju rezervoar spreman za rekonstrukciju. Saniranje havarije počelo je odmah u nedelju, kaže Bogojević.
Građani Pančeva su, međutim, uplašeni i insistiraju da se problem aerozagađenja u njihovom gradu konačno reši. Iako se Centru za obaveštavanje u Pančevu javilo više od 250 građana, koji su se žalili na nesnosni smrad, opštinski aparati za praćanje aerozagađenja nisu zabeležili znatnije povećanje zagađujućih materija.
Predstavnica opštinskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine Biljana Miladinović objasnila je da je zagađenje, zbog pravca vetra, zaobišlo aparate i odnelo zagađenje u istočne delove grada. Ona, međutim, ističe da iz rafinerije niko nije obavestio Sekretarijat o incidentu. "Mimo svih potpisanih dogovora o razmeni informacija, 100.000 građana i dalje nema informacije o stvarima o kojima bi morali biti obavešteni", rekla je Biljana Miladinović.
Pančevci su se zbog ovakvih i sličnih situacija već mnogo puta obraćali sudu, ali u NVO Građanska akcija Pančeva kažu da je sve bilo uzalud. Kako B92 nezvanično saznaje, nijedna od 1.200 tužbi koje su građani Pančeva podneli protiv Rafinerije, Petrohemije i Azotare nije ušla u sudsku proceduru.
Izvor