Zrenjanin, Novi Sad, Beograd, Smederevo, Požarevac - Tisa sporije raste. Problemi oko Zrenjanina, Titela, Žablja, Požarevca, u Beogradu i Smederevu.

Porast vodostaja Tise u delu od Titela do Stajićeva je sporiji, jutros izmereno 811 centimetara. Stručnjaci Voda Vojvodine procenjuju da su mere na ojačavanju bedema na obalama dovoljne da odbrambeni zid izdrži očekivan nivo vode. Juče predsednik zrenjaninske opštine Goran Knežević proglasio vanredno stanje, a sve javne službe uz pomoć VSCG i Civilne zaštite rade u realizaciji plana odbrane.

Goran Knežević kaže za B92 da je situacija ozbilja, ali nije alarmantna. "Imamo podatke od Hidrometeorološkog zavoda, pratimo vodostaje. Dobra je stvar što Dunav polako stagnira i što je Tisa od sinoć porasla samo pet centimetara. Loše je to što taj talas već dugo traje i dugo će i trajati, a nailazi i velika voda iz Mađarske, pa postoji opasnost da voda nakvasi nasipe i da oni postanu porozni, to jest da počnu da puštaju vodu. Imali smo problema i s vremenom, pa su teške mašine i mehanizacija teško prošli do ugroženih mesta, ali su nam pomoć pružila rečna brodarstva. Napravili smo i plan evakuacije. Najugroženija su tri mesta, Belo Blato, Lukino Selo i Aradac, bilo je malo panike, ali smo juče posetili ta msta, objasnili meštanima kako stvari stoje i sada je situacija pod kontrolom", kaže Knežević.

Vanredno stanje proglašeno je i u opštinama Titel i Žabalj, u Bačkoj, gde je ugroženo nekoliko sela uz Tisu.

Vodostaj Dunava kod Novog Sada niži je od jučerašnjeg jedan centimetar i danas je 744 centimetra. Prema prognozama, Dunav će i narednih dana nastaviti da opada 10 do 15 centimetara dnevno, ali stručnjaci upozoravaju da je moguće da uskoro dođe do novog porasta vodostaja jer je u gornjem toku Dunav ponovo počeo da raste zbog kiša i topljenja snega.

Na ulasku u SCG Dunav je pao ispod sedam metara, pa je tako kod Bezdana jutros izmereno 695 centimetara, 21 centimetar manje nego pre 24 časa.

Beograd: Voda do polovine automobila

Vodostaj Save i Dunava u Beogradu je i dalje u porastu, a očekuje se da će do kraja dana nivo vode porasti 20 centimetara. Reporter B92 kod Mostarske petlje javlja da voda na delu koji od Sarajevske vodi ka autoputu stiže do polovine automobila. Dosta njih je zaustavljeno u vodi i čeka pomoć. Druga kritična tačka je u Bulevaru vojvode Mišića, kod Gospodarske mehane i nadvožnjaka, gde je takođe visok nivo vode i gde takođe ima zaustavljenih automobila, a gužva je velika. Radnici Beogradske kanalizacije kažu da će na tom mestu pokušati da prokopaju neku vrstu tunela kako bi voda nekuda mogla da ode. Ostale velike ulice, poput Bulevara vojvode Bojovića, Karađorđeve i Savske, funkcionišu normalno.

Reporter B92 koji je na Zemunskom keju javlja da situacija nije toliko dramatična. Najgora je situacija na delu od restorana Sent Andreja do restorana Reka jer tu ne postoji nikakav nasip, pa voda praktično udara u postavljene džakove s peskom. Iz skoro svake kuće u tom delu vidi se crevo kroz koje građani ispumpavaju vodu iz podruma.

Beogradski štab za odbranu od poplava odlučio je da u Bulevaru vojvode Mišića ne bude postavljen pontonski most jer se na na dužini od 200 metara nalazi krivina. Kako je saopšteno, postavljanje mosta nije moguće i zbog vode koja je na pojedinim mestima duboka i 40 centimetara, pa bi tokom postavljanja mosta moglo doći do povređivanja radnika. U saopštenju se kaže i da pontonski most, prema mišljenju stručnjaka, ne bi mogla da ga koriste teretna vozila i vozila javnog gradskog prevoza, čija bi bezbednost prelaskom bila ugrožena.

Beogradski štab za odbranu od poplava danas je objavio brojeve telefona opštinskih štabova.

Čukarica: 30 52 115
Savski venac: 26 45 488
Palilula: 32 36 221
Zemun: 26 14 500 ili 21 98 323
Stari grad: 322 26 26
Novi Beograd: 31 06 872
Grocka: 85 00 748
Obrenovac: 87 26 438 ili 87 21 281

Dunav uporan

Poplavni talas Dunava danas bi trebalo da stigne i u Smederevo. Kako za B92 javlja dopisnica Jelena Ilić, vodostaj Dunava kod Smedereva jutros je 803 centimetra, a predviđa se da će maskimalan nivo, 811, dostići u subotu. U Opštinskom štabu za odbranu od poplava navode da nema veće opasnosti i da se grad dobro brani. Sinoć je obustavljen železnički saobraćaj jer voda ugrožava Železničku i Autobusku stanicu. Pripadnici Vojske i Civilne odbrane tokom noći su postavili i treću odbrambenu liniju. Najugroženija su vikend-naselja Orašac i Meteor, gde je na desetine kuća već nedelju dana u vodi.

Vodostaj Dunava u Velikom Gradištu kod Požarevca je 915 centimetara. Obalski pojas od Srebrnog jezera prema jezgru grada dug oko 1.200 metara za sada je zaštićen, a najugroženiji je pojas od obale, nizvodno, prema gradu, za B92 javlja Radoslavka Despotović. Šef Lučke kapetanije Milija Anđelković kaže da Vojska, Srbijavode iz Smedereva, Hidroelektrana Đerdap i građanstvo uspešno obezbeđuju taj pojas od poplavljivanja. Anđelković kaže da bi peščani nasipi bili probijeni ako nivo vode bude podignut 10 centimetara. "Trenutno je najugroženije gradsko jezgro, centar grada. Treba još desetak centimetara da se izjednači vodostaj s nivoom vertikalnog keja. Svim brodovima smo zabranili pristajanje, mogu da stoje samo na sidru", kaže on.

Vodostaj Mlave je u porastu, a oko 160 domaćinstava u selu Stari Kostolac je poplavljeno, od čega i više 20 domova. U kostolačkom naselju Kanal je poplavljeno stotinak dvorista, ali voda nije doprla do kuća. Srbijavode, Vojska i građanstvo neprestano pumpama izbacuju vodu iz dvorišta, ali Mlava nastavlja da se izliva. Šef Štaba za odbranu od poplava u selu Stari Kostolac, u opštini Požarevac, Slobodan Milenković rekao je da je trodnevni trud Vojske, građanstva i štaba gotovo anuliran jer je voda ponovo prodrla u ekonomske delove domaćinstava.

U opstini Golubac voda je probila nasip, pa je jedno obdanište evakuisano. Ugroženo je nekoliko vikendica u vikend-naseljima Vinci i Dedine.

Elektroprivreda Srbije je saopštila da je dotok Dunava na hidroelektrani Đerdap 1 oko 15.500 kubnih metara vode u sekundi, što ugrožava rad obe đerdapske elektrane. Kako se navodi, sadašnji dotok vode je elementarna nepogodu jer je to najveći zabeležen dotok te reke od postojanja elektrana, veći i od onog iz 1981.

Izvor