Beograd - Dva najveća žuta sindikata u Srbiji - "Samostalni" i "Nezavisni" - prete da će izvesti radnike na ulice ukoliko ne budu učestvovali u privatizaciji NIS-a i EPS-a. Sindikalci navode da je ovo poslednji pokušaj da se spreči već dogovorena rasprodaja energetskog sistema u Srbiji koju vlast namerava da obavi daleko od radnika i očiju javnosti.

Milenko Smiljanić, predsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije, kaže za Kurir da se već četiri godine ne potpisuje kolektivni ugovor sa radnicima u energetskim javnim preduzećima.
- Četiri godine nas zavlače i ne potpisuju kolektivni ugovor sa radnicima kako bi olakšali budućim gazdama i omogućili im da sa radnicima rade šta im je volja. Bez kolektivnog ugovora, vlasnici NIS-a i EPS-a će morati radnicima da isplaćuju samo 7.000 dinara mesečno, a sve ostalo će moći da rade kako im bude volja - kaže Smiljanić, dodajući da će, u slučaju da se radnici ne uključe u postupak privatizacije energetskog sektora, izvesti ljude na ulicu.

Smiljanić naglašava da su, kada je NIS i EPS u pitanju, velike pare u igri i da se koriste čak i takvi trikovi u kojima se domaćoj javnosti prezentuju lažni zahtevi MMF-a i Svetske banke.
- Tražimo da se sastanemo sa čelnicima MMF-a i Svetske banke kako bismo ustanovili koji su stvarni uslovi ovih institucija. U nekoliko razgovora sa ljudima iz ovih institucija saznali smo da nemaju pojma o čemu pričamo kada pričamo o navodno njihovim zahtevima. Znači, ljudi iz vlasti neke svoje interese predstavljaju kao da su zahtevi MMF-a - naglašava Smiljanić.

I Branislav Čanak, predsednik UGS "Nezavisnost", tvrdi da se lažni zahtevi MMF-a koriste kao pokriće za nečije interese.
- Niko ne želi radnike u procesu privatizacije NIS-a i EPS-a jer bi onda mi bili svedoci njihovih dogovora. Vlada treba jasno da objavi šta se privatizuje, a šta ostaje nacionalno. Energetski sektor nije proizvodnja kikirikija, to je strateška grana i ne može da se tek tako rasprodaje. Teško je reći ko je u Vladi najviše kriv za izbacivanje radnika iz privatizacije energetskog sektora, ali svakako da "finansijski stručnjaci" vode glavnu reč - kaže Čanak.

S druge strane, srpski ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov izrazio je očekivanje da će Vlada Srbije 18. avgusta izabrati privatizacionog savetnika kako bi Naftna industrija Srbije bila privatizovana u dogovorenom roku.

- Prilikom poslednjeg razgovora sa delegacijom MMF-a, obrazložili smo stavove zbog kojih smatramo da bi odvojena privatizacija srpskih rafinerija bila pogrešna - kazao je on, dodajući da proces privatizacije treba da obuhvati celokupan NIS, a ne samo pojedinačne rafinerije.

Naumov je rekao da "u okviru sporazuma Vlade Srbije sa MMF-om postoje mnoge oblasti i zadaci koji smo mi međusobno preuzeli", ističući da je Ministarstvo energetike ispunilo sve zahteve MMF-a, pogotovo što se tiče rekonstruisanja elektroprivrede i NIS-a.