Britanski kirurzi optužili su kineske vlasti za prodaju organa tisuća pogubljenih osuđenika, javio je BBC. U priopćenju koje je u srijedu medijima poslalo Britanska udruga za transplatacije ta se praksa osuđuje kao "neprihvatljivo kršenje ljudskih prava".

Priopćenje britanskih kirurga odaslano je javnosti tjedan dana nakon što je službeni Peking javno zanijekao postojanje takve prakse. U ožujku su kineske vlasti poručile da će zabraniti prodaju ljudskih organa od srpnja.

Britanska udruga za transplatacije objavila je kako prikuplja dokaze za tvrdnju da se organi tisuća osuđenika bez prethodne dozvole vade iz mrtvih tijela, te prodaju u svrhe transplatacije.

Profesor Stephen Wigmore, koji predsjeda etičkim odborom Udruge, kazao je BBC-u kako rok u kojem pacijenti uspijevaju doći do potrebnih organa, koji ponekad iznosi samo tjedan dana, implicira kako se osuđenici za egzekuciju biraju upravo po kriteriju upotrebljivosti organa.

Prošlog tjedna jedan je kineski zdravstveni dužnosnik potvrdio da se organi pogubljenih zatočenika koriste za transplatacije, ali samo rijetko i nikad bez prethodne dozvole.

"Količina dokaza koje smo prikupili u zadnjih par mjeseci je tolika da za nas postojanje takve prakse uopće nije upitno." - ustvrdio je prof. Wigmore.

BBC javlja kako se u Kini zbog toga razvila posebna vrsta "turizma" - pacijenti dolaze iz cijelog svijeta u Kinu jer znaju da za određenu sumu mogu relativno lako doći do organa koji su im prijeko potrebni.

Veo tajnovitosti koji obavija proces pogubljenja u Kini čini prikupljanje konkretnih informacija itekako nezahvalnim poslom, ali kineske vlasti obećale su da će postrožiti propise, pa će tako od srpnja prodaja organa biti stavljena van zakona, a svi donatori morat će dati pismeno odobrenje. No, kritičari tvrde da će puno ovisiti o tome kako će se nova pravila striktno provoditi.

Izvor