„U noći između 22. i 23. aprila 1999. godine, snimateljska ekipa Radio-televizije Srbije, čekala je u Tašmajdanskom parku da snimi trenutak kada će projektil NATO pogoditi zgradu te televizije“, kaže Zoran Janić, autor knjige „Tišina u Aberdarevoj“, kada je, kako navodi „smišljeno žrtvovao šesnaestoro radnika“ te kuće.

- To je posvedočio Miloš Marković koji je te noći bio dežurni urednik.

Najviši rukovodioci RTS-a stajali su sa strane i čekali da se dogodi zločin. Pored osuđenog direktora Dragoljuba Milanovića, to su znali i njegov pomoćnik Jovan Ristić, sekretar te televizije Dušan Jakovljević, kao i urednici Milorad Komrakov i Dušan Vojvodić - tvrdi Janić.

U knjizi se tvrdi da je akcija izvedena uz saučesništvo Vojske Jugoslavije i rukovodilaca Radio-televizije Srbije, s ciljem da se stekne odlučujuću prednost u propagandnom ratu protiv međunarodne zajednice.

- Jasno je da je NATO izveo tu akciju i da su oni počinili ratni zločin, ali je to bio i organizovani državni zločin. Nalogodavac je bio Slobodan Milošević. Treba ispitati i odgovornost tadašnjeg vojnog vrha, Saveznog ministarstva odbrane, tadašnjeg saveznog premijera Momira Bulatovića, tadašnjeg ministra za informisanje Aleksandra Vučića, predsednika Republike Milana Milutinovića. Na sudu se Milutinović branio da nije znao za bombardovanje, a krunski argument mu je bio: „O tome nemam saznanja, nisam pričao čak ni sa ženom Olgom“. - kaže Janić.

U trenutku bombradovanja, kaže Janić, u zgradi je bilo oko 160 ljudi, što je tri puta više od uobičajenog.

- Njima je trebalo što više žrtava. Samo dan posle napada na RTS, SR Jugoslavija je podnela tužbu protiv NATO za genocid i prekomernu primenu sile. Taj papir su oni već imali spreman. Jer, tužba se ne piše za noć, a RTS su iskoristili kao krunski dokaz - kaže Janić.

On dodaje da su po nalogu komandanta NATO Veslija Klarka novinari CNN-a Alesio Vinči i Brent Sadler javili Miloševuću da će zgrada RTS-a biti bombardovana. Prilikom intervjua američkom novinaru 2004. godine, Klark je u jednom trenutku planuo i rekao: „Ja sam im naložio da vest stigne do Miloševića“.

Tri dana pred bombardovanje, ekipe CCN-a i NBC-a su se iselile iz zgrade RTS-a. Ostale TV ekipe i njihovi šefovi su upozoravani da ne ulaze u zgradu noću i u vreme uzbune.

- Mi smo upozorili sve naše prijatelje iz RTS-a na opasnost, a kad su nas videli da se pakujemo, nije bilo potrebno biti genije i zaključiti šta i zašto radimo - rekao je Alesio Vinči, reporter CCN-a.

Strani novinar, koji je u to vreme radio u Srbiji, kaže za „Blic“ da su im njihovi urednici u Atlanti naredili da napuste zgradu RTS-a jer je postojala velika šansa da bude bombardovana.

- To je znala i uprava RTS-a jer smo im to i rekli. Nama nije bilo poznato tačno vreme udara, ali smo pouzdano znali da će do toga doći - kaže novinar.

Izvor