Tim vijetnamskih i britanskih znanstvenika tijekom proteklih mjeseci proveo je praćenje razvoja bolesti kod osamnaestero pacijenata zaraženih virusom H5N1, odgovornog za nastanak za ljude fatalnog oblika gripe poznatijeg kao ptičja gripa.
Britanski pak medicinski stručnjaci su utvrdili kako virus ptičje gripe u tijelu zaražene osobe uzrokuje snažan upalni proces koji je često fatalan za oboljelu osobu. Stručnjaci navode kako je nedavno okončano istraživanje osiguralo važne podatke pomoću kojih je moguće ustanoviti način na koji se može što efektnije boriti protiv te opake bolesti.
Od izbijanja ptičje gripe među ljudima 2003. godine, zabilježen je 241 slučaj zaraze virusom H5N1 kod ljudi, od čega je čak preko polovice slučajeva imalo fatalan ishod za zaražene osobe.
Britanski i vijetnamski stručnjaci pratili su razvoj bolesti kod 18 pacijenata oboljelih od ptičje gripe te 8 pacijenata koji su oboljeli od uobičajenog "ljudskog" oblika gripe. Utvrđeno je kako osobe zaražen H5N1 virusom imaju znatno povišenu razinu virusa u predjelu grla i ždrijela u odnosu na osobe zaražene virusom uzročnikom uobičajene gripe.
Osim toga utvrđeno je da H5N1 bio fatalan samo za osobe kod kojih je utvrđena vrlo visoka količina virusa. Također, kod smrtno stradalih u pojedinim je slučajevima bilo moguće utvrditi prisutnost virusa i u krvi.
Istraživaču su otkrili kako prisutnost znatno povećane količine H5N1 virusa u tijelu inicira oslobađanje proteina nazvanih citokini koji su odgovorni za kontrolu tjelesne reakcije na zarazu.
Tako su najviše razine citokina uočene kod onih s najvišom količinom H5N1 virusa, odnosno onih za koje je bolest bila fatalna.
Za iste je slučajeve bio karakterističan gubitak bijelih krvnih zrnaca, limfocita, u perifernoj krvi.
Sve to sugerira kako spomenuti faktori vode do teških oštećenja pluća što rezultira smrću pacijenta.
Medicinski stručnjaci navode kako novi podaci mogu pomoći u pripremi terapije za oboljele osobe koje bi trebale uzimati lijekove za suzbijanje razine virusa u tijelu, poput Tamiflua.
Liječnici bi se također trebali fokusirati na što ranije otkrivanje i borbu protiv virusa kod pacijenata kako bi se izbjegao fatalni efekt koji nastaje nakon oslobađanja povećane količine citokina.
Znanstvenici se nadaju kako bi nove spoznaje o borbi protiv H5N1 virusa mogle biti korisne i u pogledu rješavanja problema koji bi nastali nakon eventualne mutacije H5N1, koji je oblik "prilagođen" pticama, u oblik koji bi bio pogodniji za prelazak između ljudi.
Sreća u nesreći je što se izbijanje ptičje gripe nije dogodilo prije 20 ili 30 godina kada još nisu postojali lijekovi kojima bi se efektno tretiralo suzbijanje virusa poput H5N1, konstatirao je jedan od britanskih stručnjaka.
Izvor
Vezani članci
H5N1
Ptičji grip počeo da mutira (23. 5. 2006)
U Izraelu homoseksualci krivi za ptičju gripu? (21. 3. 2006)
Karantin iz predostrožnosti (18. 3. 2005)
Oboleo od ptičjeg gripa? (16. 3. 2006)
Sumnja na ptičji grip i u Srbiji (3. 3. 2006)
Ptičji grip se širi (15. 2. 2006)
Teške istine o ptičjem gripu (13. 1. 2006)
Zabeleženo pet novih slučajeva ptičjeg gripa (10. 1. 2006)
2005.
Male šanse da se zaustavi pandemija ptičjeg gripa (27. 9. 2005)
Svet se priprema za odbranu od ptičjeg gripa (16. 9. 2005)
Ptičji grip preti planeti (5. 9. 2005)
Stiže ptičji grip (18. 8. 2005)