Može li crkva biti inspiracija umetnicima, a da umetnici ne budu tuženi za svoje viđenje stvari - pitanje je koje će se razmatrati u sudskom procesu, jer je krajem prošlog meseca vladika vranjski Pahomije podneo novosadskom Opštinskom sudu tužbu protiv umetnika Živka Grozdanića (direktora Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu), koji je u predmetu prvooptuženi. Grozdanić se tereti za "uvrede ugleda i časti istaknutog velikodostojnika" Srpske pravoslavne crkve. Drugooptuženi je ART klinika, u čijoj je galeriji u aprilu ove godine izložena instalacija "Vladika Pahomije na Bulevaru sumraka", i na čiju adresu je i stigla tužba. Instalacija se sastojala od voštane figure koja predstavlja vladiku Pahomija na crvenom krevetu, koji ispred sebe u ruci drži figuru sastavljenu od dva para ljudskih nogu, dok se između nogu nalazi veliki krst tapaciran fotografijama dečje kože. Umetnik, kome su crkvena lica omiljena inspiracija, ovoga puta je bio inspirisan činjenicom da je protiv Pahomija bila pokrenuta tužba za seksualno zlostavljanje četvorice dečaka. Opštinski sud u Nišu ga je proletos oslobodio optužbe, s obzirom da nije bilo dovoljno dokaza protiv njega. Tužilac se, inače, u aktuelnoj tužbi poziva na članak objavljen u Blicu od 3. aprila ove godine, gde je "sam tuženi I reda izjavio da njegov rad nije umetnički već da je želeo da oda utisak gađenja, i da deluje bizarno i vulgarno". Živko Grozdanić je za Danas izjavio da njegova skulptura jeste umetničko delo i da će to dokazati na sudu gde će "ako treba, pozvati likovne kritičare i istoričare umetnosti" da to potvrde.

Od "Meteorske kiše" do "Bulevara sumraka"

Instalacija "Vladika Pahomije na Bulevaru sumraka" nije jedino umetničko delo Živka Grozdanića inspirisano crkvenim licima. Prošle godine njegova skulptura "Meteorska kiša", u kojem je prikazan patrijarh Pavle kako nemoćan leži zatrpan hrpom kamenja sa neba, bila izložena u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu. "Meteorska kiša" rad je koji je bio inspirisan delom "Deveti čas" italijanskog umetnika Mauricija Katelana iz 2000. godine, koji je prikazao papu Jovana Pavla Drugog prikleštenog ogromnim meteoritom. Delo je u Poljskoj, gde je prvobitno bilo izloženo, izazvalo oštro negodovanje poslanika tamošnjeg parlamenta. Živko Grozdanić je tada izjavio da uopšte ne krije da je njegovo delo smišljena provokacija i napad na SPC.


Tužilac, vladika Pahomije angažovao je tri advokata koji su 28. avgusta podneli tužbu u kojoj se predlaže da sud nakon sprovedenog postupka donese presudu po kojoj bi i umetnik i ART klinika, tužiocu na ime naknade nematerijalne štete solidarno isplatili pola miliona dinara, sa zateznom kamatom od dana presuđenja. Kako su pre dva dana primili pismo sa tužbom i predlogom presude i rešenjem u kojem stoji da tuženi ima rok od 30 dana od prijema tužbe sa prilozima, umetnik i galerija moraju podneti pismeni odgovor na tužbu, jer će u protivnom sud doneti odluku kojom usvaja tužbeni zahtev. Nikola Džafo (ART klinika) i Živko Grozdanić, od juče su u dogovorima sa nekoliko advokata i odmah će raditi na tome da u zakonskom roku pismeno odgovore sudu.

- Moj rad je relacioni predmet - umetničko delo. Knjigu o relacionoj estetici napisao je Nikolas Burio i ako neko hoće da proučava noviju umetnost moraće da prouči i tu knjigu. Odmah ćemo reagovati na tužbu koju ne prihvatamo. Mislim da će ovo biti dug proces, ali mi ćemo isterati svoje - kategoričan je Grozdanić.

Iako je instalacija bila postavljena u galeriji ART klinike, početkom aprila ove godine, vladika Pahomije nije reagovao četiri meseca, već je učinio to tek u avgustu, i to neposredno nakon što je u Novom Sadu policija pred kraj prekinula izvođenje cirkusko-žonglerskog performansa pozorišta "Teatro die Venti" iz Modene, a na dojavu iz Vladičanskog dvora da predstava ometa verski obred. Podsetimo da je književnik Filip David na tribini u Novom Sadu, koju je tim povodom organizovalo Nezavisno društvo novinara Vojvodine, izjavio da se "crkva ponaša kao u doba inkvizicije". Sigurno je i to da već duže vreme ona šalje signale da se u ovom društvu ne može ponašati ko kako hoće, a naročito ne umetnici.

Izvor


Vezani članci

Vladika Pahomije tužio umetnike (7. 9. 2006)

Pahomije uništio život mom sinu (13. 7. 2006)

Blud ostao nekažnjen (11. 7. 2006)

Pahomije „lečio“ nesanicu u krevetu dečaka (31. 3. 2006)

Zlostavljani dečak hteo da baci bombu na Pahomija (28. 3. 2006)

Pahomije svešteniku priznao blud nad dečakom (27. 3. 2006)

„Vladika me ljubio i grickao za uvo“ (16. 3. 2006)

Zlostavljani dečaci: Strahujemo i od Pahomijeve slike (9. 3. 2006)

2005

Sveštenici raskrinkali vladiku Pahomija (3. 10. 2005)

SPC

Popovi moćniji od suda (22. 8. 2006)

Osveštana četiri nova zvona u Zaječaru (29. 5. 2006)

Crkvama se vraća imovina (25. 5. 2006)

SPC: Cenovnik u evrima (12. 5. 2006)

Ordenje zbog ljubavi prema SPC (24. 4. 2006)

Usvojen sporni Zakon o crkvama (20. 4. 2006)

Pokradena crkva u Neuzinu (17. 4. 2006)

Klerikalizam danas (14. 4. 2006)

SPC krenula u obračun sa bezbožnicima! (16. 1. 2006)

Totemi i tabu (11. 1. 2006)

2005

Patrijarh uručio Orden Svetog Save predsedniku Hemofarma (7. 11. 2005)

SPC kanonizovala popove koljače (24. 8. 2005)